facebook

Realist.online з’ясовував, чому, здавалося б, корисне рішення уряду призвело до ще більших проблем для населення та бізнесу, і чи можна виправити цю ситуацію.

Закон збереження енергії

У серпні Кабінет Міністрів України ухвалив рішення зменшити тариф на електроенергію для домогосподарств до 1,44 грн за кВт/год при споживанні до 250 кВт/год на місяць. Для всіх, хто споживає більше пільгового обсягу, ціна залишається незмінною – 1,68 грн за весь обсяг споживання.

Поки населення раділо такому рідкісному для України явищу, як зниження тарифів, представники бізнесу бралися за голову: середня ціна на електрику для непобутових споживачів за кілька місяців зросла майже на 100% – з 1,7 до 3,37 грн за 1 кВт/год.

За словами економічного експерта Бориса Кушнірука, такий розвиток подій цілком очікуваний – спрацював закон збереження енергії.

“Якщо зросли ціни на вугілля, газ і мазут – те, з чого можна робити електроенергію регульованих потужностей – а уряд при цьому знижує тарифи для населення, як зберегти баланс? Тільки за рахунок підвищення тарифів для бізнесу”, – сказав експерт у коментарі Realist.online.

Також не варто забувати про те, що крім дорогої електрики, вітчизняні підприємства “підкосила” ще й газова криза. У середині жовтня пропозиції щодо купівлі природного газу для них фіксувалися на рівні 56 тис. грн. за 1000 куб. м., що майже у 7 разів вище, ніж ціна січня 2021 року.

Зворотня петля

Зіткнувшись із підвищенням вартості електроенергії та інших енергоносіїв, українські виробники вкотре опинилися перед вибором: працювати у мінус чи компенсувати витрати підвищенням цін на продукцію. Звичайно, більшість бізнесменів обрали другий варіант.

Більше того, якщо в ситуації з газом страждали в основному підприємства, які безпосередньо займаються виробництвом продукції, то подорожчання електроенергії торкнеться всіх категорій бізнесу, каже економіст Михайло Глібов.

“Уявіть собі процес реалізації тортів. У цехах, які освітлюються електроенергією, печуть коржі в електропечах. Величезні міксери, що працюють на електриці, замішують крем. У приміщенні працюють кондиціонери, щоб під час збирання продукції вона залишалася свіжою. Потім торти розвозять по магазинам, де так само працюють кондиціонери, холодильники і з ранку до вечора горить світло. І це ми не говоримо про дорогий газ, яким опалюють приміщення, і подорожчання нафтопродуктів, які підвищать вартість доставки. Ну, і як ціна на цю продукцію може залишитися незмінною? Зрозуміло, все подорожчає. Рівень підвищення цін залежатиме від того, скільки електроенергії потрібно для повного циклу – від виробництва до продажу. Але ціни, безумовно, зростуть”, – сказав експерт Realist.online.

За словами експерта з енергетичних питань Віктора Логацького, наслідки підвищення цін на електроенергію для непобутових споживачів ми відчуваємо вже зараз.

“Не можна сказати, що тариф для бізнесу було збільшено цілеспрямовано, рішенням уряду. Це продиктовано ринковими умовами та ємністю енергетичного ринку. Але ми щодня відчуваємо на собі наслідки цього процесу. Вартість електроенергії вже закладена у ціну продуктів та основних груп товарів. Ніхто не хоче працювати у збиток”, – сказав Віктор Логацький у розмові з Realist.online.

Прогнози на найближче майбутнє
Говорячи про економічну ситуацію, експерти визнають, що очікувати на стабілізацію найближчим часом не варто. Енергетична криза і непродуманість ухвалених урядом рішень не дадуть розслабитись ані звичайним громадянам, ані представникам бізнесу.

“Уряд і парламент повинні мати грамотну програму дій. У нас же вони працюють взагалі без жодної програми. Більше того, вони зовсім не розуміють, що їм робити. Про жодне поліпшення ситуації найближчим часом йтися не може. Зараз питання тільки у тому, в яку прірву ми впадемо, за що вхопимося і де зупинимося”, – сказав Борис Кушнірук у коментарі Realist.online.

Водночас президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко вважає, що всі існуючі труднощі є природними для економіки, а пошук виходу з таких ситуацій може стати поштовхом до розвитку.

“У всьому світі ціни зростають. Рівень інфляції космічний. Україна – частина світової економіки. Тому ми не можемо залишатися осторонь загальних тенденцій. Звичайно, можна спробувати пригальмувати ці процеси, якось допомогти, але зупинити зростання цін неможливо. І все ж я не став би говорити про те, що у нас все катастрофічно погано. Бізнес постійно чимось незадоволений, але у них завжди є можливість знайти обхідний варіант і залишитися на плаву. Що ж стосується цін, так – вартість продуктів піднялася, але і зарплати зросли, тому жодної трагедії немає”, – зазначив Олександр Охріменко у розмові з Realist.online.

У гонитві за рейтингом українські політики нерідко ухвалюють популістські рішення. Але, враховуючи складну економічну ситуацію в країні, навіть невинне перекладання грошей з однієї кишені в іншу може спровокувати хвилю відчутних наслідків для всіх категорій громадян.

 

Джерело.