facebook

Через підвищену норму шкідливих речовин у повітрі внаслідок пожежі на підприємстві у Тернополі, місцеві мешканці почали хвилюватися за своє здоров’я. Адже й сьогодні чорний дим продовжує йти у сторону міста.

Вчора, 10 вересня, спеціалісти провівши відбір проб атмосферного повітря на вміст азоту діоксиду, оксиду вуглецю, формальдегіду, фенолу відповідно до напрямку вітру та його швидкості руху, з’ясували, що в повітрі перевищений вміст фенолу та формальдегіду.

 

Яку небезпеку несуть ці речовини?

 

Всі феноли належать до отруйних і високо небезпечним для людини речовин. Але у всьому світі виробляють і використовують їх мільйони тонн на рік.

Отруєння фенолом і формальдегідом в сучасному світі стало зустрічатися все частіше. Пояснюється цей факт тим, що дані сполуки застосовуються в легкої, хімічної, харчової та фармакологічної промисловості. Інтоксикація, викликана цією речовиною, веде до смерті людини. Симптоми отруєння фенолом і перша допомога при цьому є питаннями аж ніяк не риторичними. Потрібно твердо розуміти, що представлена нижче інформація реально може врятувати життя людині.

 

Фенол в промисловості являє собою гранули рожевого кольору зі слабким запахом гуаші. У хімії фенол називають карболової кислотою. За властивостями вона близька до спиртів, адже навіть його формула, C6H5OH, дуже схожа на формулу спирту – C2H5OH. Добре розчиняється в лугу, олії і води. У розчиненому вигляді швидко випаровується, зберігаючи отруйні властивості.

 

Фенол має клас небезпеки II — високо небезпечна речовина. Воно може потрапляти в організм через слизові оболонки, органи дихання та шкіру, а виділяється через нирки і легені.

 

Розчин фенолу, так само, як його пил і пари, викликають роздратування і хімічний опік шкіри, очей, слизових дихальних шляхів. Отруєння парами фенолу може порушувати функції нервової системи аж до паралічу дихального центру.

 

При попаданні на шкіру речовина навіть через непошкоджені її ділянки швидко всмоктується. Вже через кілька хвилин починається токсичну дію на головний мозок. Смертельна доза фенолу при внутрішньому прийомі для дорослого коливається від 1 г до 10 гр, а для діток — починаючи з 0,05 гр і закінчуючи 0,5 гр.

 

Отруйну дію на всі клітини відбувається в результаті зміни структури білкових молекул із зміною їх властивостей і випадання клітинних білків в осад. У результаті може розвиватися некроз (омертвіння) тканин.

 

Виражену токсичну дію феноли надають також на нирки. Вони руйнують еритроцити в крові, надають аллергізуючим дію на організм, викликають дерматити та інші алергічні реакції.

 

Причини отруєння

 

Отруєння фенолами може виникати з таких причин:

 

порушення дозувань

порушення техніки безпеки під час роботи з ними;

випадкове вживання отруйної речовини;

суїцидальна спроба;

порушення дозувань і правил застосування лікарських засобів;

порушення правил зберігання ліків, дезінфікуючих засобів і препаратів побутової хімії в доступних для дітей місцях;

використання дітьми іграшок з пластмас, що не відповідають ДСТУ (в останні роки відбувалися отруєння дітей при іграх ляльками, навіть дорогими, виготовленими в Китаї і Таїланді).

Симптоми отруєння фенолом

 

Отруєння бувають гострі і хронічні.

 

Ознаки гострого отруєння фенолом можуть виникати при вступі отруйної речовини через рот, дихальні шляхи або при попаданні на шкіру.

 

Гостре інгаляційне отруєння фенолом проявляється такими симптомами:

 

слабкість;

запаморочення;

підвищене слиновиділення;

головний біль;

збудження;

чхання,

кашель;

білок, еритроцити в сечі.

У разі попадання речовини на шкірні покриви спочатку з’являється виражена блідість і зморщування на ураженій ділянці шкіри, а потім почервоніння, утворення пухирів з подальшим розвитком некрозу. Поява оніміння або поколювання, відсутність болю спочатку можуть стати причиною затримки надання медичної допомоги.

 

При обширних ураженнях розвивається важкий ступінь отруєння з лихоманкою, порушенням дихання, кровообігу та нервової системи.

 

При надходженні фенолу на організм характерними проявами отруєння є:

 

специфічний запах з рота;

на губах і слизової рота білі плями (хімічний опік);

сильні болі в горлі і животі;

блювота, буре забарвлення і характерний запах блювотних мас;

рідкий кров’янистий стілець;

виражена блідість особи;

розширені зіниці;

рясний холодний піт;

різке зниження температури;

утруднення і порушення ритму дихання;

гостра серцево-судинна недостатність (падіння артеріального тиску, малий пульс);

у сечі еритроцити і білок;

сплутана свідомість, можливо, розвиток коми і судом.

При ураженні печінки розвивається жовтяниця. Про ураження нирок свідчить припинення сечовиділення. При попаданні в організм концентрованих розчинів або великих доз речовини смерть настає вже в перші добу.

 

Для хронічних отруєнь характерні:

 

підвищена стомлюваність;

пітливість;

порушення сну;

головний біль;

нудота і порушення травлення;

дерматити;

дратівливість.

Перша допомога і лікування

 

При отруєння фенолом (навіть з проявом незначних симптомів) лікування необхідно проводити грамотно з перших же хвилин, щоб не нашкодити потерпілому.

 

Що робити при гострому отруєння фенолом?

 

Терміново викликати швидку допомогу, оскільки зволікання з невідкладною допомогою і лікуванням неприпустимо!

 

При отруєння фенолом до приїзду медпрацівників треба надати першу допомогу.

 

При зовнішньому впливі отрути — видалити з поверхні шкіри шляхом промивання водою у великій кількості.

Якщо розчин фенолу потрапив на шкіру через одяг, то знімати її потрібно під душем. Не можна обробляти місця опіків жиром, маззю. Можна прийняти знеболювальні препарати. Якщо бризки речовини потрапляли в очі — промивати водою не менше 15 хвилин.

При попаданні речовини всередину треба негайно надати потерпілому воду або молоко і змусити добре прополоскати рот. При цьому воду і молоко не можна ковтати, щоб не збільшувати кількість отрути в шлунку.

Не слід викликати блювання, так як токсична речовина в блювотних масах повторно буде впливати, посилюючи пошкодження слизових (стравоходу, порожнини рота) і навіть може потрапити в дихальні шляхи з розвитком ядухи, тому що обпалений надгортанник може не виконувати свою функцію.

Потерпілому дають випити склянку води, щоб зменшити концентрацію речовини в шлунку, активоване вугілля (10-15 таблеток) або інший сорбент: «Поліфепан», «Карболен», «Ентеросгель».

При вдиханні парів потерпілого треба вивести на свіже повітря. Можна провести лужну інгаляцію.

У всіх випадках отруєння фенолом лікування проводиться в токсикологічному відділенні.

 

Щоб уникнути отруєння фенолом слід строго дотримувати техніку безпеки при роботі з ним і забезпечити правильне зберігання коштів в домашніх умовах. У разі виникнення отруєння лише негайне звернення за медичною допомогою може врятувати життя.

Джерело.