facebook

Лікарям слід працювати на випередження, тоді буде можливість врятувати хворих, інфікованих навіть агресивним штамом “Дельта” та новим штамом “Дельта плюс”. Водночас багато залежить і від самих людей, яким теж слід подбати про себе і вжити ряд дій, аби покращити імунітет.

Про це на своїй сторінці в Фейсбуці написала провідна інфекціоністка України Ольга Голубовська.

Вона наголошує, що COVID-19, викликаний варіантом Delta, треба розцінювати як вже дещо інше захворювання.

“Три основні особливості перебігу хвороби, пов’язані з цим варіантом:

1. Високе вірусне навантаження, в сотні разів перевищує таку у попередніх варіантів.

2. Більш висока частота тромбозів.

3. Швидко прогресуюча, і / або «обвальна» динаміка клінічних симптомів.

Дві останні особливості є наслідком першої. Саме високе вірусне навантаження в дебюті в значній мірі визначає всі наступні неприємності”, – неписала інфекціоністка.

Вона додала, що “Дельта” характеризується більш низькими значеннями циклів ПЛР, що говорить не тільки про високе вірусне навантаження, але, ймовірно, і про подовження періоду контагіозності (заразність) хворого.

“У зв’язку з цим тактика ведення хворих повинна бути оптимізована. По-перше, застосування противірусних препаратів в початковому періоді хвороби. Якщо для цього потрібна госпіталізація, то будь ласка, вона регламентована нашими нормативними документами. Ще рік тому в стандартах надання медичної допомоги нами прописана госпіталізація груп ризику при середньотяжкому перебігу. Саме групи ризику створюють напругу систем охорони здоров’я і тільки одне виконання цієї рекомендації може знизити на них навантаження. На жаль, ранній терапії мало у нас приділяється уваги, а це – найдієвіший в лікуванні будь-якої інфекційної патології. І лікувати наших хворих треба починати ДО реанімації і ДО розвитку ускладнень. Звичайно, це теж не панацея, але її немає при цьому захворюванні, як і при багатьох інших. Але те, що цей підхід збереже життя багатьох людей – безумовно, і тому є численні підтвердження.

По-друге, профілактика тромбоутворення і своєчасна діагностика тромбозів також повинні бути уважно оцінені у кожного конкретного хворого. Тут є певні складності, які ми обговорюємо в лекціях, на консиліумах і в дискусіях з докторами, практикуємо мультидисциплінарний підхід, вивчаємо світовий досвід.

По-третє, пам’ятайте, що маски – не захищають від зараження, але збільшують шанси отримати меншу дозу збудника. А тяжкість перебігу інфекційних захворювань – це в т.ч. і дозозалежний процес. І не треба сюди приплітати розміри вірусу, він сам по собі не повзає, не ходить і не літає.

Нарешті, групи ризику повинні бути вакциновані. Це – найсерйозніший провал нашої компанії вакцинації, бо важко хворіють саме вони. Тому – захистіть себе самі, тому що більше нікому, а лікарі і медперсонал – не нескінченні”, – наголосила Голубовська.