facebook

У наступному році в Україні очікується посилення фіскальної політики з боку держави, а відтак збільшення податкових надходжень. Водночас із цим будуть скорочувати бюджетні видатки. Зокрема, видатки на зарплати бюджетникам будуть зменшені більш ніж на чверть.

Як інформує “biz.today.ua”, про це стало відомо з тексту Меморандуму про економічну та фінансову політику, який підписали з МВФ перші особи нашої держави.

Зокрема, серед підписантів – президент Володимир Зеленський, прем’єр-міністр Денис Шмигаль, міністр фінансів Сергій Марченко та голова НБУ Андрій Пишний.

Нагадаємо, що МВФ не дав Україні згоди на чергову позику, як розраховувала українська влада. Як і будь-який кредитор, що дає гроші в борг, МВФ хоче бути впевненим, що позичальник зможе їх віддати.

Наразі ж, у Міжнародного валютного фонду виникли сумніви щодо подальшої платоспроможності України. Через це МВФ грошей не дав, але й дверей перед українцями не зачинив.

Натомість кредитори запропонували нашій владі виконати умови Моніторингової програми, запропонованої МВФ.

Програма розрахована на 4 місяці. І якщо МВФ побачить, що вона виконана або виконується, тоді можна буде розраховувати на черговий кредит від нього.

Основна умова – скорочення розриву між бюджетними видатками і доходами. Адже не секрет, що нині доходів українського бюджету вистачає лише на армію. Усе решта фінансується за рахунок зовнішніх надходжень – кредитів і фінансових грантів.

Отже МВФ поставив перед українською владою дві вимоги: збільшити власні бюджетні надходження і скоротити бюджетні видатки. В рамках цього зобов’язання українська влада прийняла рішення щодо скорочення зарплат бюджетникам.

Як відбуватиметься скорочення зарплат бюджетникам?

Загалом скорочення зарплатного фонду бюджетників становитиме 27%. Частину цієї економії мають намір досягнути за рахунок скорочення номінальних зарплат громадян, які працюють у бюджетному секторі.

Ще частину видатків вдасться зменшити за рахунок скорочення чисельності працівників бюджетного сектора, тобто за рахунок звільнення людей.

“З огляду на обмеження, які постають перед нами, ухвалено непросте політичне рішення – зменшити видатки на оплату праці працівників бюджетного сектору на 27 відсотків у номінальному виразі порівняно з 2022 роком як шляхом зменшення заробітної плати окремим категоріям працівників, так і через обмеження загальної чисельності працівників”, – йдеться у тексті Меморандуму.

Крім того, уряд також зобов’язався заморозити розміри соціальних виплат. Щоправда, індексацію пенсій усе ж обіцяють провести, але тільки на 5%.

Джерело.