facebook

Скільки доведеться доплатити за тепло

В Україні деякі сім’ї отримали платіжки за опалення з урахуванням перерахунку за минулі роки. Одним треба доплатити, інші отримали переплату.

Про це в коментарі OBOZREVATEL пояснив експерт аналітичного центру Асоціації міст України Олег Гарник. За його словами, перерахунок вартості можливий як у бік збільшення ціни послуг, коли у громадян утворюються борги, так і у бік зменшення, коли з’являються переплати.

“Теплопостачальне підприємство подає теплоносій до будинку. На вході в будинок теплова енергія враховується і визначається, скільки гігакалорій поставлено. Є будинки, в яких встановлено поквартирний облік теплової енергії, є ті, хто його не має. Але на кожного мешканця багатоквартирного будинку проводиться розрахунок вартості тепла за його власну опалювальну площу і за місця загального користування. У будинку, де встановлені прилади обліку, це простіше, а в будинках, які ними не обладнані, ситуація складніша”, – роз’яснює експерт.

Методику розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг було затверджено ще у 2018-му році, на виконання закону “Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання”. Після цього деякі постачальники провели перерахунки з урахуванням того, що постачали до будинку теплову енергію, але недоотримали кошти в повному обсязі, каже Гарник.

“Тому деяким жителям доведеться доплатити. А в деяких, можливо, платіжки будуть зменшені”, – підсумував він.

Нагадаємо, що днями жителі столичного будинку за адресою Харківське шосе, 17А заявили про неправомірний перерахунок з боку постачальника теплової енергії ТОВ “Євро-Реконструкція”. Згідно з платіжками, вони повинні сплатити “перерахунок за опалення місць загального користування за 2019-2020 рр”.

Раніше на такі випадки скаржилися і клієнти “Київтеплоенерго”. Зі своїми претензіями вони дійшли до Антимонопольного комітету України (АМКУ).

АМКУ, у свою чергу, ще в червні 2021 року зобов’язав “Київтеплоенерго” провести перерахунок, а також змінити методику розрахунку тарифів за опалення місць загального користування. Скарги після цього не припинилися і АМКУ наприкінці серпня опублікував ще й роз’яснення.

У ньому антимонопольники нагадали про зміни у законодавстві про житлово-комунальні послуги, зокрема про необхідність мешканців будинків платити за опалення під’їздів тощо. У той же час, в АМКУ заявили, що вони ні до чого дій постачальників.

Подібне роз’яснення влітку публікували і для клієнтів Євро-реконструкції. Цього постачальника зобов’язували провести перерахунок “у зв’язку зі зниженням ціни на природний газ протягом опалювального періоду 2019-2020 років”.

Ще одна законна причина, через яку мешканці будинків можуть вимагати перерахунку – не вчасно включені батареї. Однак на практиці досягти такого від постачальників дуже складно.

Як розповідають експерти, випадки, коли опалення включають із запізненням, трапляються досить часто. Причини можуть бути різними:

  • заборгованість ОСББ перед постачальниками;
  • поетапне, коли до когось черга може дійти пізніше;
  • проблеми із мережами, з устаткуванням.

Попри це постачальники продовжують нараховувати платежі. За законом можна зафіксувати низьку температуру у квартирі, викликати комісію за участю обслуговуючої компанії та написати заяву з вимогою провести перерахунок. Але на практиці, доки до квартири дійде комісія, батареї вже можуть потеплішати.

Джерело.