facebook

У Верховній Раді України затвердили в першому читанні за основу та в цілому проєкт держбюджету на 2022 рік. Кабінет міністрів Дениса Шмигаля прописав у документі підвищення мінімальної зарплати лише на 3%. Водночас тільки “офіційне” зростання цін прогнозується на рівні на 6,2%, тобто українці, очевидно, стануть біднішими. Крім того, до бюджету закладено величезні виплати за держборгом.

Бюджет-2022 остаточно ухвалено у першому читанні

За ухвалення законопроєкту про державний бюджет (№ 6000) за основу в першому читанні голосували ще 20 жовтня. Тоді “за” проголосували 264 народні депутати. Голосування в першому читанні в цілому відбулося 2 листопада після розгляду понад 3000 правок, свідчить трансляція засідання на офіційному каналі Ради у YouTube. Документ підтримали вже 274 нардепи (щоб ознайомитись із результатами поіменного голосування, доскрольте новину до кінця).

Головні цифри бюджету-2022
6700 грн – рівень мінімальної зарплати до кінця року

Мінімалка зросте за рік на 3% (200 грн). Це один із найнижчих показників за останні роки. В результаті такого скромного підвищення достаток найбідніших українців буде падати (через зростання цін), а різниця між середньою і мінімальною зарплатою збільшиться. До речі, середня зарплата у 2022 році (вона не залежить від рішення уряду), за прогнозами Кабміну, становитиме 15,2 тис. грн.

“Зарплата бюджетників фактично буде заморожена. Це найбідніша частина працюючого населення. Заморожування мінімальної зарплати створює проблеми в місцевих бюджетах. 40% застрахованих платять податки з мінімальної зарплати, значить, фонд оплати праці буде заморожений, а це джерело наших місцевих бюджетів”, – пояснював колишній міністр соцполітики Андрій Рева.

Зростання мінімалки – найнижче за останні роки

203 грн – підвищення прожиткового мінімуму

До проєкту закладено сумарне за рік підвищення прожиткового мінімуму лише на 203 грн. Для працездатних осіб прожитковий мінімум планують встановити на такому рівні: з 1 січня – 2481 грн (підвищення з цієї дати не буде, такий прожитковий мінімум встановлюється з 1 грудня 2021 рік); з 1 липня – 2600 грн (+119 грн); з 1 грудня – 2684 грн (+84 грн).

“Номінальний (середній) прожитковий мінімум підвищиться на 8,2%. Але реально прожитковий мінімум зросте лише на 2%. Рахункова палата неодноразово наполягала на необхідності змінити підходи до формування розміру прожиткового мінімуму. Адже реальний прожитковий мінімум, розрахований Мінсоцполітики, в 1,7 більший, ніж закладено в проєкті бюджету”, – заявив перед голосуванням за проєкт бюджету глава Рахункової палати України Валерій Пацкан.

Раніше у ВР заявляли: такого підвищення недостатньо. Теоретично показник ще можуть переглянути до другого читання проєкту бюджету. Але якщо цього не станеться, збідніють не тільки бюджетники, а й одержувачі соціальної допомоги, розмір якої прив’язаний до прожиткового мінімуму.

28,6 грн/$ – середньорічний курс долара

До того ж на кінець року очікується курс на рівні 28,7 грн. І цей курс знову може виявитися завищеним. Наприклад, у бюджет-2021 закладали курс на рівні 29 грн/$, але в жовтні долар в Україні не коштував і 27 грн.

Така ситуація впливає на доходи бюджету – державна скарбниця отримує менше, ніж розраховували, через зниження доходів експортерів. Чим дешевший долар, тим менше вони отримують за продаж товару за валюту.

6,2% – зростання споживчих цін

Кабмін вважає, що українців не чекає прискорення інфляції. Але і в бюджет на 2021 рік була закладена інфляція в 7,3%, а за фактом зростання цін вже виявилося вищим. За даними Держстату, у вересні зростання споживчих цін в Україні в річному вимірі прискорилося до 11% з 10,2% в серпні.

Крім того, інфляційні ризики зростають, наприклад, рекордно підвищуються ціни на газ та інші енергоносії. Цей фактор тягне за собою підвищення цін, але не був врахований під час підготовки бюджету-2022.

159 грн – підвищення мінімальної пенсії

Мінімальні пенсії в Україні збільшаться в липні на 93 грн – до 2027 грн. З 1 грудня додадуть ще 66 грн (до 2093 грн). Загальне підвищення становитиме лише 159 грн. Уточнимо, що на 1 березня Кабмін заклав індексацію пенсії (її розмір залежатиме від зростання зарплат і рівня інфляції, для кожного вона буде індивідуальною).

По 12 300 грн із громадянина – на борги

До бюджету загалом закладаються 1,26 трлн грн доходів і 1,44 грн витрат. До того ж на обслуговування і погашення боргів українці у 2022-му віддадуть 574,7 млрд грн. Це по 12 300 з кожного українця, якщо рахувати навіть новонароджених (якщо не рахувати, буде ще більше). З цієї суми тільки виплата відсотків по боргу забере 181,4 млрд грн. Ця сума порівнянна з витратами на охорону здоров’я за цілий рік.

За рік загальний борг України збільшиться на 188 млрд грн, підрахував Пацкан. Це становитиме 4,3 тис. грн на кожного громадянина: “Фактично кожен з українців наприкінці 2022 року матиме 75 тис. грн боргу”, – пояснив глава Рахункової палати.

Терміни ухвалення бюджету
Бюджетний кодекс встановлює:

  • перше читання проєкту держбюджету у Верховній Раді має відбутися до 20 жовтня
  • друге читання – до 20 листопада,
  • третє, якщо воно знадобиться, – до 25 листопада;
  • крайній термін ухвалення бюджету – 1 грудня.

Цього року Кабмін затвердив проєкт держбюджету на 2022 рік у крайній передбачений законом термін – 15 вересня – і відразу надіслав документ до Верховної Ради. У Верховній Раді проєкт презентували 21 вересня.

Перше читання розпочали 20 жовтня, тобто теж в останній допустимий за законом день. Закінчили – вже поза встановленими законом термінами, 2 листопада.

Джерело.