В осінньо-зимовий період, коли з’являється багато випадків вірусних інфекцій, зокрема грипу, важливо вміти відрізнити ГРЗ, ГРВІ та COVID-19.
COVID-19, грип, ГРВІ, ГРЗ — захворювання, які часто мають схожу клінічну картину. Не завжди лікар загальної практики може їх розпізнати та ідентифікувати, а для звичайного пацієнта це взагалі зробити неможливо. В осінньо-зимовий період вирує не лише коронавірусна інфекція, а й усіма відомий грип.
Лікарка сімейної медицини Кристина Шевченко розповідає, як відрізнити симптоми цих захворювань і чи це можливо.
Грип, ГРВІ та ГРЗ – у чому відмінність і як виявляються
ГРВІ – гострі респіраторні вірусні інфекції, які можуть бути спровоковані 200 видами вірусів. Зазначимо, що ГРВІ – не конкретний вид захворювання, а група, яка включає всіма відому застуду, грип і бронхіоліт, викликані тільки вірусними патогенами. Водночас застудою ми називаємо ГРВІ легкої течії, при якій спостерігається незначне підвищення температури та нежить.
Щодо ГРЗ: сюди входить велика група респіраторних захворювань гострої течії, які можуть мати як вірусне походження, так і бактеріальне.
За ГРВІ часто призначаються противірусні препарати або симптоматичне лікування легкої симптоматиці. Антибіотики у цьому разі не застосовують, вони неефективні і можуть спричинити ускладнення. А за ГРЗ найчастіше призначаються саме антибіотики, оскільки захворювання часто ускладнюється бактеріальною інфекцією.
Клінічні прояви ГРВІ пов’язані з розвитком застуди, синуситу, фарингіту і навіть отиту. Крім того, за ГРВІ часто спостерігається грипоподібний стан. Звідси у більшості випадків пацієнти відзначають такі симптоми як:
- температура до 38,0 — 38,5°C (частіше субфебрильна);
- біль у горлі, особливо під час ковтання;
- нежить чи закладеність носа;
- кашель, але не завжди і найчастіше мокрий;
загальна слабість, відсутність апетиту.Бронхіт, риніт, ларингіт — терміни, що вказують на локалізацію запального процесу, але по суті це все ГРЗ.
Відрізнити ГРЗ від ГРВІ можна за такими клінічними ознаками:
У разі ГРВІ відзначається підвищення температури до 38°С, у разі грипу можливо навіть до 40С. У разі ГРЗ завжди температура – в межах 37,6-38,3°С.
На тлі ГРВІ виникає виражена слабкість у тілі, головний біль, пацієнт скаржиться на “ломоту в кістках”, можливий сухий кашель на 2-3-й день. За ГРЗ відзначається нежить, закладеність носа, біль у горлі і кашель з мокротою, що відходить.
Як відрізнити COVID-19 від грипу?
Коли з’являються жар і кашель, багато хто ставить запитання – це старий, всім відомий грип або, можливо, перші симптоми COVID-19, епідемія якого зараз відбувається у всьому світі?
COVID-19 і грип мають багато спільного і тому є проблемою ідентифікації, як для пацієнта, так і для лікаря. Обидва захворювання передаються повітряно-краплинним шляхом, тому їхня профілактика схожа (наприклад, часте миття рук водою з милом або дотримання необхідної відстані від інших людей у громадських місцях).
COVID-19 та грип має деяку клінічну схожість, за рахунок чого в ряді випадків лікарі можуть плутати два ці захворювання. Отже, що вони спільного:
- лихоманка, мороза, кашель, втома, біль у горлі, нежить, біль у м’язах;
- інфіковані люди можуть заразити інших щонайменше за 1 день до появи симптомів;
- обидва захворювання передаються повітряно-краплинним шляхом.
З таких ускладнень можуть відзначатися: пневмонія, дихальна недостатність, загострення супутніх хронічних захворювань, вторинні бактеріальні інфекції.
У групі ризику: люди похилого віку, пацієнти зі зниженим імунітетом і супутніми захворюваннями.
Для обох захворювань є можливість вакцинування.
Але COVID-19 цілком можливо відрізнити і від звичайного грипу, що входить до ГРВІ. Нижче наведемо основні відмінності у симптоматиці обох хвороб.
Відмінності
COVID-19
Зміни смаку та/або запаху. Найчастіше зникає здатність відчувати запахи і часто смаки.
Інкубаційний період: зазвичай 5 днів від моменту зараження
Діти хворіють рідше за дорослих.
Ускладнення: найчастіше тромбоз, у дітей – мультисистемний запальний синдром, що з інфекцією COVID-19.
Сухий виснажливий кашель як у дітей, так і дорослих. Напад кашлю може тривати годину та довше, супроводжуючись болем у грудях. На 5-й день з’являється задишка.
Зазначається підвищення температури, як правило, із 37,3.
Грип
Смакові розлади відсутні.
Інкубаційний період: симптоми з’являються протягом 1-4 днів після зараження.
Діти – важливий чинник заразливості у суспільстві.
Ускладнення: більшість людей одужують протягом кількох або 7-14 днів; із ускладнень найчастіше – синусит, середній отит, вторинні міокардити.
На першій стадії захворювання кашель буває сухим, стомлювальним, іноді нападоподібним і важко контрольованим. При типовому грипі переходить у вологий кашель із відхаркуванням мокротиння.
За ГРВІ та грипі температура одразу ж підскакує до 38,0.
Це цікаво! Екстракт бузини пригнічує реплікацію in vitro деяких штамів вірусу грипу. У подвійному сліпому плацебо-контрольованому рандомізованому дослідженні було показано, що використання сиропу бузини зменшує симптоми грипу та скорочує тривалість захворювання. Вважається, що ефект, що спостерігається, може бути результатом впливу екстракту рослини на продукцію цитокінів.