Скандал довкола Миколаївської інфекційної лікарні вийшов на новий виток. Раніше директорку цієї установи, Світлану Федорову, після її публічних виступів із розповідями про проблеми у медицині, зокрема, з відсутністю кисню у лікарнях Миколаївщини – гучно звільнили з посади керівника, залишивши їй 0,25% ставки лікаря.
А за 10 днів обласна влада вирішила прибрати незручного медика з лікарні взагалі – і паралельно призначила нового в.о.керівника. Процес приходу нового директора на посаду проходив зі скандалом, “тітушками”, виламуванням дверей та побиттям працівників лікарні.
Свою версію того, що відбувається зараз із Миколаївською “інфекційкою”, про реальні причини власного звільнення та роль у цій історії голови фракції “Слуги народу” в парламенті Давида Арахамії та міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка, а також про те, яких шокуючих масштабів набула сьогодні корупція у медзакупівлях і те, чому ексдиректорка лікарні, яка потрапила в немилість, всерйоз боїться за свою сім’ю і життя, Світлана Федорова розповіла OBOZREVATEL.
Зіткнення у Миколаївській “інфекційці”
5 січня 2022 року співробітники Миколаївської інфекційної лікарні точно запам’ятають надовго. Рано вранці, коли медики зібралися на традиційну “п’ятихвилинку”, до медустанови приїхала призначена розпорядженням з Миколаївської ОДА нова в.о. директорка лікарні, лікар-терапевтка Ярослава Студзинська. Ось як розповідає про події того дня Світлана Федорова:
– Студзинська зі своїм адвокатом приїжджала напередодні, 4 січня, з розпорядженням про своє призначення. До появи цього розпорядження місцевій владі протягом десяти днів не було справи до того, що відбувається в лікарні, як нам закривати наприкінці року рахунки, укладати контракт із НСЗУ, щоб нас фінансували наступного року. І ми, керуючись статутом, обрали на зборах трудового колективу в.о. директора, ним став один із моїх заступників. Коли ж нам вдалося законтрактуватися з НСЗУ – й відбулося це призначення, абсолютно безпідставне… Ми тоді, 4 січня, сказали: давайте вирішувати ситуацію між ОДА та облрадою, якій підпорядкована лікарня, щоб не заважати медикам працювати. Студзинська та адвокат розвернулися та пішли.
Повернулися вони наступного дня близько 8-ї ранку – у супроводі трьох молодих людей у капюшонах, спортивних костюмах. Вони увірвалися в будівлю і без пояснень почали ламати двері до актової зали – думали, що це бухгалтерія, звідки, як я зрозуміла з розпоряджень Студзинської, збиралися винести якісь комп’ютери… Співробітники збіглися на галас, намагалися зрозуміти, що відбувається… Але ці люди продовжували розмахувати ломом. Тоді ми викликали поліцію, яка приїхала лише за хвилин 30. У цей час невідомі ходили лікарнею, намагалися вломитися в наші склади з медикаментами та апаратами ШВЛ. З ними ходив чоловік у формі поліцейського, він як охоронець у них був.
Поступово представників правоохоронних органів ставало дедалі більше. Деякі поліцейські були озброєні автоматами. Але вони не перешкоджали тому, що творили ці невідомі.
Наші заяви щодо вторгнення невідомих, а згодом – і з приводу побиття людей – поліцейські відмовлялися приймати. Вони не відреагували, коли мене вдарили ломом по руці. Будівлю лікарні оточили правоохоронці. І та зміна, яка мала відправлятися додому після чергування, виявилася “зачиненою” в адмінкорпусі. Люди після доби на ногах не могли піти додому!
Я почала знімати те, що відбувається, на відео. А потім нас почали бити. Я просила своїх лікарів не піднімати руки, не торкатися поліцейських, бо розуміла, що їх просто почнуть “ламати”. А поліція, вишикувавшись у “ланцюг”, почала людей відтісняти. Валили на підлогу та топтали ногами! По телефонах, по руках, по обличчях топталися. Нашого Степановича, якому 63 роки, взагалі затоптали. Потім нам стало відомо, що було негласне розпорядження від влади не приїжджати “швидким” на наші виклики, не приймати постраждалих працівників у травмпунктах та не засвідчувати їх. Ми надавали постраждалим допомогу своїми силами.
У якийсь момент Студзинська у супроводі поліції вирушила до мого кабінету – не в кабінет головного лікаря, а в той, де я приймала пацієнтів. Коли співробітники запитали, чому вони туди пішли – у відповідь почули “Нам тут більше подобається”. Потім поліцейські заштовхали туди і мене. Сказали, що щойно я вийду за поріг – нічого вже не зможу забрати з кабінету. А там було багато моїх особистих речей… Коли я попросила поліцейських вийти, щоб я могла переодягнутися (я була в медичній формі), вони заявили, що я повинна роздягатися при них, смикали мене за одяг… Коли ж я зайшла в обгороджений гіпсокартоном куток в кабінеті, де раніше оглядала пацієнтів – вони пішли за мною і почали знімати на камери… А інші в цей час розбивали вази, які стояли в кабінеті, розкидали все… Я просила їх уже як депутат облради: давайте підемо з лікарні, підемо в ОДА, в облраду, куди завгодно – і вирішуватимемо всі питання там. Тільки відпустіть людей. Люди після змін, потомилися… Ніхто мене не слухав.
На той час поліцейські вже заполонили всю лікарню. За винятком відділення, де зачинились наші співробітники, чергова зміна. Поліцейські спробували туди зайти, але не змогли. У цей час ми тих хворих, хто міг ходити, міг лікуватися в іншому стаціонарі – перевели. “Швидким” дали відбій, щоби нікого не привозили. У лікарні залишилися лише вкрай тяжкі пацієнти, яких не можна було перевозити. З ними була чергова зміна.
Решту співробітників я змогла вивести лише надвечір. Поліцейські у спини кричали нам усілякі погрози. На ніч поліція залишилася лише в адмінкорпусі.
Я намагалася додзвонитися хоч до когось із облради чи ОДА – безуспішно. Щоправда, до лікарні ненадовго приїжджав заступник губернатора Юрій Гранатуров. Він дав короткий коментар журналістам “Суспільного”, яких поліцейські, до речі, також не пускали до лікарні та штурхали. Зокрема, він на відео сказав із смішком: “Ми знаємо, що звільнили вас незаконно. А тепер йдіть до судів та доведіть”. Це є на відео, яке я знімала, це знімали і журналісти.
Як звільняли Федорову і до чого тут Арахамія
Світлана Федорова стала відома на всю країну, коли у листопаді публічно заявила про катастрофічну ситуацію із забезпеченням лікарень області киснем. Поки місцева влада, за словами Федорової, рапортувала нагору про те, що медустанови повністю забезпечені всім необхідним – на піку чергової хвилі коронавірусу в області закінчився кисень. А доведені до відчаю родичі госпіталізованих пацієнтів почали у буквальному сенсі нападати на медиків, вимагаючи від них допомогти своїм близьким, які вмирали від задухи. Тоді Федорова публічно звернулася до центральної влади, зокрема – до президента – з проханням втрутитися в ситуацію, зберегти життя людям і захистити медиків.
І реакція таки була. Ось тільки зовсім не така, на яку розраховувала головлікарка. До очолюваної нею лікарні потягнулися низки перевірок із МОЗ. У ході однієї з них Федорова не витримала – і нецензурно висловилася щодо пресингу з боку профільного міністерства. Відео інциденту потрапило в інтернет та стало вірусним.
При цьому, як розповідає лікарка, дійшло до того, що питанням її звільнення перейнялися в Києві.
“Претензії до мене почалися з того, що я почала платити людям 300% зарплати, тому що вони працювали понаднормово. Мені казали, що не можна платити надбавки всім, лише обраним. Потім почалися проблеми з киснем. Я до останнього публічно про це не говорила. У нашій лікарні нам вдалося закупити кисень завдяки допомозі спонсорів, але коли в інших лікарнях області люди почали вмирати пачками – я не стрималася, коли до нас приїхала перша комісія з МОЗ, я намагалася донести через неї до міністра: хлопці, у нас проблема з киснем. І пропонувала шляхи вирішення цієї проблеми. Міністр не почув – і наступна комісія приїхала вже чітко із завданням від нього мене прибрати. Ляшко публічно тоді заявив, що пропонує місцевій владі звільнити Федорову. Фактично, дав прямий наказ голові облради Замазєєвій. Ймовірно, мені просто не змогли вибачити, що я не тільки говорила про проблеми, а й показала, що їх можна вирішувати – не завдяки владі, а всупереч їй”, – каже Федорова.
За словами ексголовлікарки, питанням її звільнення займався особисто голова фракції партії “Слуга народу” у Верховній Раді Давид Арахамія.
“Виконання наказу Ляшка курирував Арахамія. Він прилітав у Миколаїв. І, за чутками, одне з питань, які обговорювалися з його участю, стосувалося мене. Щойно він прилетів, йому доповіли, що, мовляв, ваше завдання щодо Федорової виконано. Це при людях було сказано. До цього Ляшко в пресі відкрито заявляв, що закликає мене звільнити. А “сірим кардиналом” мого звільнення, я так розумію, був Арахамія”, – припускає Федорова.
Формальною підставою для звільнення Федорової стали результати чергової перевірки Миколаївської інфекційної лікарні комісією МОЗ, яка начебто виявила численні порушення. Сама Федорова з результатами перевірки категорично не погоджується.
“Приїхало багато людей, які представилися перевіряльниками з МОЗ. Називатися чи записуватися в журнал вони відмовилися. Розбилися на групи та розійшлися по лікарні. Я пішла з тією групою, де був чоловік, який назвався у них головним. Мої заступники пішли з іншими членами комісії. Перевіряючі просто забігали в відділення і говорили якісь дурниці. Вони не брали історії хвороб, вони не запитували документацію. Те, що відбувалося, я би назвала модним нині словом “хайп”… Один з них знімав якісь відео… Пару годин вони так походили – і зібралися в актовому залі. Тоді журналісти зняли, як одна з представників комісії заявила: у вас тут мало людей помирає.Так багато важких пацієнтів – а смертей мало, така основна претензія. Мовляв, помирало би більше – все було б нормально… Отаке відбувалося. Ці кадри облетіли інтернет”, – каже Федорова.
“Мені пропонували перекривати людям кисень, виписувати їх додому, на що я відповіла, що я насамперед лікар – і не можу вбивати пацієнтів, аби комусь забезпечити потрібну статистику. Коли побачила “висновки” перевірки – була шокована: одні загальні фрази. “Неякісно надавалася медична допомога” – чому? Які критерії оцінки, хто і як оцінював? Або, наприклад, фраза “Нам не надали наказу щодо інфекційного контролю” – так про нього ніхто не запитував навіть. Ось така нісенітниця відбувалася”, – каже Федорова.
Не згодні з результатами перевірки та працівники лікарні. Вони навели свої аргументи щодо кожного пункту звинувачень на адресу колишнього головного лікаря. Однак їх так і не почули.
21 грудня Світлану Федорову Миколаївська облрада звільнила. Пропозиція про її звільнення була внесена із голосу. Напередодні, як запевняє опальна лікарка, депутатів до глибокої ночі “переконували” проголосувати за її звільнення.
“Мені деякі депутати дзвонили… Їх тримали до пів першої ночі. Збирали голоси. Когось “мотивували” грошима. На когось натиснули, адже багато наших депутатів займаються бізнесом… Є навіть відео, зняте однією з депутатів, коли вона зайшла до кімнати, де їх усіх зібрали – та “дотискали”, – розповідає Федорова.
Про які проблеми говорила ексголовлікар Миколаївської інфекційки
Однією з проблем, які активно порушувала, зокрема, й у публічній площині пані Федорова, була невідповідність тарифів НСЗУ наданим медичним послугам.
“Я говорила про те, що фінансування НСЗУ не покриває потреб лікарень навіть на соту частину. Тарифи прораховані незрозуміло як – їх ні на що не вистачає. Як наслідок, вузькопрофільні лікарні просто банкрутують. Перестають існувати такі лікарні як психіатрія, фтизіатрія, дерматовенерологія, інфекційки… Це все наслідки так званої медичної реформи – абсолютно непродуманої – і того, що НСЗУ перетворилася, по суті, на каральний орган, який не дає грошей лікарням. Заявлений принцип “гроші за пацієнтом” не спрацював. Фінансування немає. Тому вирішили йти шляхом закриття стаціонару. І я почала про це говорити ще рік тому”, – каже Федорова.
Раніше вона неодноразово заявляла, що вже навесні багато лікарень, включаючи і Миколаївську інфекційну, просто стануть банкрутами і перестануть існувати.
Крім того, Федорова публічно говорила також про непрофесіоналізм чиновників МОЗ. І про корупцію у сфері медичних закупівель.
“Ще одна проблема – повна профнепридатність МОЗ. Це не орган охорони здоров’я. На сьогодні це просто орган закупівель – причому закупівель чорних, відкатних. Ми, керівники лікарень, це все чудово бачимо. Бачимо, як накази зверху спускаються. Це, до речі, ще одна причина, чому ми раптом перетворилися на “негідників” – тому що не дали заробити на виділених на кисневі закупівлі грошах. Побудована в міністерстві система чорних закупівель та відкатів перетворила це відомство на серійного вбивцю. З одного боку, руйнується система охорони здоров’я, вбиваються люди, пацієнти. З іншого – йде ліва закупівля абсолютно всього. Нормальний керівник і менеджер це бачить. І не мовчатиме, як не мовчала я. Тому що я як керівник не могла собі дозволити закуповувати там, куди тицьнуло пальцем міністерство, якщо там ціна в рази перевищує ринкову! Для розуміння: з тих півтора мільйона, які виділялися на закупівлю кріоциліндрів – в інших лікарнях 450-500 тисяч йшло на відкат! А я про це розповіла”, – каже Федорова.
Ще один оприлюднений Федоровою яскравий приклад того, як “роблять гроші” на медичних закупівлях, стосувався придбання за бюджетні кошти медичних масок. За її даними, звичайні медичні маски, вартість яких на ринку коливається від 90 копійок до гривні, в області під виглядом респіраторів закупили по 10 гривень 66 копійок. Розмір “відкату” при цьому, за підрахунками Федорової, становить 90%.
Екскерівник Миколаївської інфекційної лікарні запевняє: лікарів по суті взяли у заручники. Тих, хто відмовляється брати участь у схемі, просто прибирають. Ті ж, хто, намагаючись зберегти роботу, погоджується на участь у подібних операціях – заганяють себе в ситуацію, коли вони змушені виконувати будь-які забаганки можновладців. Адже під документами про закупівлю стоять їхні підписи – а значить, і відповідатимуть у разі чого вони, а не чиновники.
Наразі, за словами Федорової, існує негласне розпорядження місцевої влади, згідно з яким керівник будь-якої лікарні, який наважиться взяти її на роботу, буде звільнений. Крім того, опальна лікарка заявляє про тиск і погрози на свою адресу.
“Я боюся за свою безпеку і життя. Мені майже кожного дня погрожують фізичною розправою. Підбігають на вулиці одночасно з двох сторін, кричать погрози – і тікають. Мене вже намагалися побити. За мною вже більше місяця постійно їздять ті самі машини з номерами, які не пробиваються по базі. Мого чоловіка, який працює на одному з підприємств “Укроборонпрому”, викликали і сказали, що його дружина, тобто я, “неправильно поводиться”, запропонували писати заяву на звільнення за власним бажанням – в іншому випадку погрожують звільнити за статтею, з доганами і так далі… Я боюся за свою дитину… Зараз канікули. Що робити потім – я не знаю: грошей на приватну охорону для дитини у мене немає… Я кілька разів зверталася з цього приводу до прокуратури та поліції , писала заяви. Але поки що жодних дій не було здійснено”, – розповідає Федорова.
Колектив лікарні виступив на боці свого колишнього керівника. Медики виходили на мітинг, протестуючи проти звільнення Федорової. Зверталися до Офісу президента з проханням втрутитися у ситуацію та відновити справедливість. Реакції чекають і досі.
Реакція професійної спільноти
Ситуація у Миколаєві обурила медичну спільноту. Зокрема, на підтримку звільненого головного лікаря висловилася головний інфекціоніст України, доктор медичних наук, президент Всеукраїнської асоціації інфекціоністів Ольга Голубовська.
“Те, яким чином намагаються розправитися з Федоровою, яку підтримує трудовий колектив, свідчить про заангажованість. Мені незрозуміло, за що її звільняють. Колектив її підтримує, але це нікому не цікаво. Ну не можна ж до людей ставитися як до худоби!” – обурилася вона.
Голубовська високо оцінила результати роботи Федорової на посаді директора Миколаївської інфекційної лікарні. Всупереч натякам чиновників, що переповнюють впродовж останнього місяця, що це – чи не найгірша лікарня області, голова Всеукраїнської асоціації інфекціоністів України вважає цю медустанову однією з найкращих.
“Лікарня за час, поки Світлана Федорівна нею керувала, змінилася до невпізнанності. Нашим інфекційкам ніколи не вистачає грошей ні на що, включаючи ремонти. Ця лікарня була такою ж закинутою. Федорова ж примудрилася її відбудувати, скрізь зробити ремонти – вона знайшла спонсорів. Їй закидають, що вона, незважаючи ні на що, примудрялася виплачувати людям зарплату в повному обсязі – 300% платила всім співробітникам, включаючи технічний персонал? Так держава на це гроші виділяла! І не отримували ці гроші там, де їм на місцях не доплачували! А щодо технічних працівників – послухайте, люди два роки працювали на знос! Це їм не треба латити? Чи всі забули, як у лікарнях не було кисню і головлікарі сивіли за одну ніч, як шукали по особистих каналах, позичали, на своєму горбу везли, бо навіть машини не виділяли?! Як ці ж технічні працівники тягали ці балони по всьому відділенню, як вони цілодобово пропадали в лікарнях – забули? І Федорову за це звільняють? За те, що думала про людей? За те, що не брала участі у корупційних схемах? Мабуть, не бути корупціонером – це вже недолік для керівника в нашій країні!” – емоційно прокоментувала ситуацію Голубовська.
Провідна інфекціоністка України також обурилася з приводу організації перевірки від МОЗ, висновки якої стали приводом для звільнення Федорової.
“Чому в комісію МОЗ з перевірки інфекційної лікарні не включили жодного інфекціоніста? Усі так добре знаються на інфекційній патології? Ні, не розуміються. Так само як ми не розуміємося на нюансах інших патологій. Це нормально. Але формувати таку групу на державному рівні –– це багато про що говорить. Як і те, що керувати інфекційною лікарнею призначають не інфекціоніста. Я до цього моменту про таке не чула”, – обурилася Голубовська.
Сама ж Світлана Федорова має намір через суд добиватися поновлення на посаді. Адже, за словами її юристів, її було звільнено з серйозними порушеннями. Та відновлення через суд вимагатиме часу. Часу, протягом якого колектив лікарні зазнаватиме тиску. Який, за словами колишнього головного лікаря, вже почався.
OBOZREVATEL закликає президента Зеленського втрутитися у ситуацію – та повернути її у рамки правового поля. Де немає місця побиттям та тиску на людей. Де за привернення уваги до проблем, внаслідок яких гинуть люди – не погрожують фізичною розправою. Де голова президентської фракції займається своїми прямими обов’язками, а не витрачає час на звільнення неугодного головного лікаря обласної інфекційної лікарні.
Ми також вимагаємо перевірки всіх звинувачень, озвучених пані Федоровою – та покарання винних як у беззаконні, що сталося днями у Миколаєві, так і в організації корупційних схем під час медичних закупівель.
Адже на кону – життя людей. Захищати яких – ваш прямий обов’язок, Володимире Олександровичу!