Не заробите і “мінімалку”: як зміняться правила нарахування зарплат у наступному році
Нова зарплатна арифметика може залишити за межею бідності
У 2025 році мінімальна заробітна плата залишиться на рівні 8 тисяч гривень, а для працівників із погодинною оплатою встановлений мінімум у 48 гривень за годину. Ці показники закріплено у Державному бюджеті та законодавстві, однак вони мають свої особливості.
Погодинна оплата
Згідно з новими правилами, якщо працівник працює за погодинною системою, його ставка не може бути нижчою за 48 гривень за годину. При стандартній нормі робочого часу 184 години у місяці це забезпечує дохід у 8 832 гривні, що перевищує офіційний мінімум.
Однак, якщо норма робочих годин у певному місяці буде меншою, наприклад, у лютому — лише 160 годин, зарплата знизиться до 7 680 гривень. У таких випадках роботодавець не зобов’язаний доплачувати до мінімалки, адже працівник отримує погодинну оплату, яка відповідає встановленому мінімуму.
Пропорційна виплата при недопрацьованих годинах
У разі, якщо працівник не виконав місячну норму через хворобу, прогули або відпустку, оплата нараховується відповідно до фактично відпрацьованих годин. Наприклад, якщо працівник відпрацював лише 100 із 184 годин, його зарплата становитиме 4 800 гривень.
Мінімальна зарплата у 2025 році залишається незмінною порівняно з попереднім роком. Уряд пояснює, що навіть незначне підвищення суттєво збільшить витрати державного бюджету. Так, підвищення на 1 000 гривень вимагало б понад 50 млрд гривень додаткових витрат.
За затвердженим планом, мінімальна зарплата залишатиметься на рівні 8 тисяч гривень щонайменше до 2028 року.