“Жахлива хвороба приголомшила всіх в Україні, інфекція викликає нестерпний біль і навіть смерть”: біда чекає на людей
Щорічно близько 1,3 мільйона людей помирають від гепатитів. Найбільш небезпечними гепатитами є В та С.
Як інформує “МЕТА”, вірусний гепатит — це захворювання печінки. Існує кілька типів вірусного гепатиту, зокрема гепатит A, B, C, D та E. Кожен із цих вірусів має свої особливості передачі та симптоми. Усі вони можуть призводити до цирозу та раку печінки, викликати супутні захворювання. Про це повідомляє МОЗ України.
За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), у 2022 році у світі проживало 254 мільйони людей з хронічним гепатитом В та 50 мільйонів з хронічним гепатитом С. Щорічно фіксується понад 2 мільйона нових випадків хронічних вірусних гепатитів В та С.
За оновленими даними ВООЗ, щорічно близько 1,3 мільйона людей помирають від гепатитів, що перевищує кількість смертей від ВІЛ/СНІД та є подібною до кількості смертей від туберкульозу. Основними причинами смерті є спричинені вірусами гепатитів цироз печінки та рак печінки, що складають близько 80% смертей від вірусних гепатитів.
Найбільш небезпечними гепатитами є В та С, наразі 96% усіх смертей унаслідок захворюваності на гепатит пов’язані саме з ними.
В Україні, за оціночними даними зробленими до повномаштабного вторгнення, 5% населення інфіковано вірусним гепатитом С, з них – 3,6% мають хронічний гепатит С та приблизно 1,5% населення мають хронічний гепатити В. Більшість осіб, які мають захворювання, на жаль, не здогадуються хворобу. Відтак не проходять вчасно діагностику і не отримують лікування.
До 1 серпня в усіх областях ЦКПХ (центри контролю та профілактики хвороб) проводять безоплатні виїзні експрес-тестування для населення на центральних площах міст, у торгових центрах та на вокзалах (інформація стосовно міст у регіонах оприлюднена на сайтах та у соцмережах установ).
Якщо ви не проходили скринінг понад 1 рік – зробіть це! Це неважко і безоплатно, але може зберегти вам здоровʼя.
Необхідно також пам’ятати про вакцинацію від гепатиту В, яку проводять дітям ще у пологовому будинку, а потім — у перші пів року життя. Не нехтуйте щепленнями.
Також рекомендованою залишається вакцинація від гепатиту А.
Хронічні вірусні гепатити часто призводять до розвитку серйозних ускладнень, таких як фіброз, цироз печінки та рак печінки. Хронічні вірусні гепатити В та С також пов’язані з низкою позапечінкових проявів. Найскладнішим є те, що в більшості випадків хворі не здогадуються про своє інфікування аж доки хвороба не розвинеться і серйозно не уразить печінку. Лише незначна частина осіб, які інфікуються вірусними гепатитами В та С, мають симптоми гострого захворювання.
Найбільш поширені прояви гострого гепатиту:
астеновегетативний синдром (виражена загальна слабкість, швидка втомлюваність, дратівливість, апатія);
диспепсичний синдром (нудота, блювання, діарея, болі в животі);
зміна кольору сечі (потемніння, сеча кольору пива) та знебарвлення калу;
пожовтіння шкіри, слизових оболонок та склер;
підвищення температури тіла.
Кожен громадянин України має право отримати доступ до безоплатних послуг лікування вірусних гепатитів, і у випадку, якщо вам відмовляють у наданні послуг, інформувати про це НСЗУ та Центр громадського здоров’я України, який є національним координатором програми із забезпечення доступу до діагностики та лікування ВГ, за дорученням МОЗ України.