Воєнний стан і загальна мобілізація в Україні тривають – Верховна Рада проголосувала за їхнє продовження до 9 листопада 2024 року. Понад 800 000 чоловіків, які зараз мають відстрочку, в очікуванні змін і скасування бронювання.
\
Як інформує “УНІАН”, в Україні продовжили воєнний стан і загальну мобілізацію ще на 90 днів – з 12 серпня по 9 листопада 2024 року.
Це означає, що до лав ЗСУ продовжують призивати військовозобов’язаних чоловіків, які не мають протипоказань за станом здоров’я та відстрочки від військової служби згідно з нормами нового законодавства. Чи торкнеться мобілізація в Україні в серпні чоловіків з інвалідністю та в яких випадках можуть призвати на службу – розповідаємо нижче.
Мобілізація інвалідів в Україні – хто може піти служити
Новий закон про мобілізацію в Україні, який набув чинності з 18 травня 2024 року, не передбачає призов на військову службу чоловіків з інвалідністю, незалежно від групи. Тобто, мобілізація інвалідів за новим законом (сюди входить і мобілізація інвалідів 3 групи, і мобілізація інвалідів 2 групи) залишається добровільною. Єдина умова: групу інвалідності має бути підтверджено висновком військово-лікарської комісії (ВЛК) – лише в цьому разі буде можлива відстрочка від мобілізації.
Водночас норма закону диктує, що чоловіки з інвалідністю II і III групи, які були встановлені після 24 лютого 2022 року (після повномасштабного вторгнення РФ в Україну), зобов’язані впродовж 9 місяців пройти повторну перекомісію ВЛК – щоб підтвердити групу інвалідності. Інвалідність 1 групи підтверджувати не потрібно – вона передбачає дуже серйозні захворювання, тому мобілізація інвалідів 1 групи не проводиться.
У разі, якщо ВЛК не підтверджує інвалідність, тобто, військовозобов’язаний не буде визнаний особою з інвалідністю, то його можуть мобілізувати на військову службу.
Перекомісія з інвалідності під час воєнного стану – кому проходити не потрібно
У деяких випадках чоловікам з інвалідністю проходити перекомісію не потрібно, навіть якщо інвалідність було отримано після 24 лютого 2022 року.
Це можливо в такому разі:
якщо інвалідність II і III груп встановлено в порядку підвищення/зменшення групи інвалідності;
якщо є інвалідність унаслідок захворювань, поранень, отриманих на військовій службі;
при інвалідності через відсутність кінцівки, кистей, стоп, одного з парних органів; якщо інвалідність встановлена через онкозахворювання, інтелектуальні порушення, психічні розлади, церебральний параліч або інші паралітичні синдроми.
Також повторно підтверджувати інвалідність не потрібно, якщо її встановлено з дитинства.
Нагадаємо, що діагнози та захворювання, через які людина може бути визнана непридатною до військової служби, зазначені в наказі Міністра оборони України “Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу у Збройних Силах України” №402.