facebook

“Українцям почали раптово знижувати пенсії без попередження”: що відбувається і хто в зоні ризику?

В Україні попри повномасштабну війну, щороку проводять оновлення пенсій під час індексації. Зазвичай у таких випадках пенсії громадян стають більшими. Однак останнім часом деякі пенсіонери скаржаться, що їм несподівано, без попередження та пояснення причин, знизили пенсію.

Як інформує “Today.ua”, така ситуація також цілком можлива, заявив експерт з пенсійної політики Сергій Коробкін.

Приводом для розмови стало звернення пенсіонерки з Київщини, що назвалася Ніною Іванівною. Жінка скаржиться, що їй удвічі зменшили пенсію без попередження та без будь-яких роз’яснень з боку Пенсійного фонду.

“Зокрема, в листопаді зняли з мене 433 грн. Так само і в 2024 році, в березні, пенсію збільшили на 114 грн, а в квітні чомусь знову зменшили на понад 600 грн”, – поскаржилась пенсіонерка.

За словами експерта, така ситуація цілком можлива. Найчастіше таке стається у пенсіонерів, які працюють, якщо вони вчасно не повідомили ПФУ про своє працевлаштування. Ще одна причина плутанини – участь пенсіонера у сезонних роботах, коли він то працює, то ні.

“Одна з причин зменшення пенсії може бути пов’язана з тим, що людина працює на сезонних роботах. То працює, то не працює. Через це може виникнути плутанина з розміром доплати за понаднормовий стаж”, – зазначив Коробкін.

Відповідно до закону, пенсіонер, що влаштувався на роботу або звільнився з неї, має попереджати Пенсійний фонд про такі зміни упродовж 10 днів після того, як це сталося. Адже перерахунок пенсії для громадян, які працюють і які не працюють, різний. Отже, якщо пенсіонер невчасно повідомив про своє працевлаштування, то згодом з нього можуть вирахувати пенсію, що була йому виплачена.

“Коли в Пенсійному фонді з’ясовують, що людина почала працювати та про це не повідомила, за певний час може утворитися переплата, котру потім з пенсії автоматично утримують”, – пояснив експерт.

Джерело.