facebook

Чи буде перехід на літній час в 2024 в Україні: рішення щодо скасування переведення годинників

Десятки років поспіль в Україні переводять годинники з зимового часу на літній і навпаки, як і в багатьох інших країнах. Від сезонного часу неодноразово намагалися відмовитися, відповідні ініціативи щодо фіксації зимового часу розглядалися в Раді.

Чи потрібно буде знов переводити стрілки годинників навесні 2024 року та чому літній час в Україні хочуть скасувати, пише 5692.com.ua.

Навіщо почали переводити годинники
Переведення годинників на літній час, яке започаткувалося в Європі в минулому столітті, пояснювалося тим, що це додає одну годину світлового дня. Вважалося, що завдяки цьому люди можуть довше користуватися денним освітленням та економити енергоресурси.

Німеччина та Австро-Угорщина запровадили сезонний час під час Першої світової війни, коли бракувало палива для генерації електроенергії. Невдовзі цей приклад наслідували Франція, Велика Британія, Росія, США.

Задля економії електроенергії в СРСР спочатку вводили “декретну” годину, потім запровадили перехід на зимовий та літній час. В європейських країнах після війни від сезонного часу відмовилися, але через нафтову кризу до нього знов повернулися у 1970-х.

Зараз стрілки годинників щорічно переводять близько 60 країн світу, зокрема, більшість країн Європи, США, Канада. Понад 130 країн або ніколи не використовували таку практику, або відмовилися від неї (Китай, рф, Білорусь, Туреччина, більшість країн Азії, Африка).

У 2019 році Європарламент підтримав скасування обов’язкового переведення годинників у країнах ЄС, яким було надано право самостійно вирішувати, чи відмовлятися від цієї системи. Але реформу досі не запровадили.

Чому літній час в Україні хочуть скасувати
Дискусія щодо доцільності переведення годинників в Україні триває багато років. Насамперед відмовитися від переводу хочуть тому, що першопричина такої практики майже втратила актуальність у наш час. Зараз активно використовуються енергоощадні технології, а сучасне суспільство має різний ритм життя. Крім того, науковці та лікарі наголошують, що переведення годинників чинить негативний вплив на здоров’я людей.

Існує ще кілька аргументів на користь відмови від переведення годинників. Для переважної території нашої країни “природним” є саме зимовий час (Київський – часовий пояс UTС+2).

Лише Луганська та частково Донецька, Харківська, Закарпатська області знаходяться в інших часових поясах. Різниця у часі між західною та східною точками становить близько 68 хвилин.

Першу спробу ухвалити єдиний час для України Верховна Рада зробила у 2011 році. Тоді це викликало хвилю критики, насамперед у західних регіонах, де сонячний день у холодний період року починається пізніше. Тому пропозиція була відхилена.

Вдруге скасувати сезонний час депутати намагалися вже у 2021 році. У новому документі містилося положення, яке б допомогло вирішити проблему часової розбіжності у регіонах. Зокрема, пропонувалося, що органи місцевого самоврядування можуть рекомендувати час початку робочого дня для підприємств, установ та організацій на відповідній території.

Крім того, у проєкті закону наголошувалося на важливості відмови від єдиного часового простору з рф. Закон дозволив би зафіксувати в Україні зимовий час, який би більше ніколи не збігався з часом у ворожій країні. Як було сказано в пояснювальній записці, нововведення покликані забезпечити захист територіальної цілісності та зміцнення національної безпеки України.

Також ініціатори змін посилалися на світову практику відмови від сезонних переведень годинників та наміри ЄС встановити єдиний час.

Однак остаточного рішення в ЄС досі немає, і в Україні документ не ухвалили. Наразі на сайті ВР відповідний законопроєкт має статус: “Очікує на повторне друге читання”.

Тож цьогоріч в Україні стрілки годинників знову зрушать на годину вперед в останню неділю березня – о 03:00 31 березня.

Джерело.