Верховна Рада вже проголосувала оновлений закон про мобілізацію в першому читанні. І хоча голосування в другому читанні затримується через велику кількість поданих правок, ймовірно, його ухвалять. Тоді багато українців можуть втратити свої відстрочки від мобілізації, які в них були згідно з попереднім законом.
Як інформує “Today.ua”, про це розповіла юристка з адвокатського бюро “Пані в законі” Марія Левченко.
Якщо новий закон ухвалять у тій редакції, що є зараз, після першого читання, то деякі категорії військовозобов’язаних втратять право на відстрочку. Йдеться, зокрема, про аспірантів або про онуків, які доглядають за безпорадними дідусем чи бабусею.
“Дуже розповсюджене питання, яке досі є спірним – чи скасовуватимуть відстрочку від мобілізації, яка надана із певним терміном, після набрання чинності нового закону. Згідно із чинним законодавством України, жодним документом не передбачено взагалі термінів, на які надається відстрочка на період воєнного стану”, – розповіла адвокатка.
При цьому, наприклад, відстрочка за медичними показаннями, яку видає ВЛК, дається максимум на півроку. Та оскільки в жодному з документів немає положення, що має бути встановлений термін відстрочки, то вона може зникнути одразу після того, як “обнулиться” закон про мобілізацію. І тоді теоретично наступного дня після набрання чинності новим законом військовозобов’язаного можуть мобілізувати.
“Виняток становить – продовження навчання до завершення навчального року”, – уточнила Марія Левченко.
Небезпека полягає в тому, що процедура переривання відстрочки ніде не прописана і нічим не регламентована. Тож, якщо, наприклад, військовозобов’язаний чоловік зараз має відстрочку з догляду за своєю бабусею, то немає жодної гарантії, що за ним ця відстрочка збережеться після ухвалення нового закону. А отже, він її може втратити.