facebook

Українці, які отримали “тисячу за вакцинацію”, почали її продавати за готівку. При цьому саму “тисячу” оцінюють дешевше – у кілька сотень. Крім того, декому вдається купити товари та послуги, на які за правилами ці гроші не можна витрачати. Ситуацію вже помітили у Нацбанку – регулятор звернувся до банкірів та вимагає провести перевірки.

Про це йдеться у листі Національного банку України № 57-0010/119309 “Про виплату допомоги вакцинованим громадянам України”. У ньому НБУ вимагає від банків, які випускають картки єПідтримка, стежити за цільовим використанням цих коштів.

Щоб люди не могли купити нічого, крім дозволених товарів послуг, банкірів просять ретельно перевіряти МСС-коди продавців. Ці коди свідчать про сферу діяльності підприємства.

Наприклад, книгарні зазвичай продають не тільки книги – там можна купити зокрема канцтовари або іграшки. Те саме стосується кінотеатрів, які торгують їжею та напоями, або фітнес-центрів, які продають спортивний інвентар.

“Для забезпечення цільового використання допомоги рекомендуємо банкам-еквайрам перевірити відповідність фактичної діяльності суб’єктів господарювання, яким встановлено MCC-код із визначеного порядком переліку”, – йдеться в листі НБУ.

Правила щодо “ковідної 1000 грн” обходять
На платформі OLX Ілля із Чернівців продає свою виплату за 600 грн. “Розглядається будь-який товар із переліку категорій, на які можна витратити цю 1000 зі знижкою 40%. Наприклад, ви хочете купити абонемент у спортзал за 1000 грн. Я вам пропоную, щоб я купив його – але за 600 грн”, – описує спосіб продажу він.

Ілля із Чернівців продає свою виплату за 600 грн

А Олександр із Києва продає виплату за 450 грн. Як саме буде проведено продаж, він не уточнює. “Продам 1000 Зеленського за 450 звичайних гривень, пишіть, дзвоніть”, – коротко сформулював пропозицію він.

Свою "ковідну тисячу" Олександр із Києва продає за 450 грн

Павло ж із Херсона конкретної ціни не виставив, однак зазначає, що купуватиме лише квитки. “Продам квитки за 1000 від Зеленського дешевше. Квитки в кінотеатр на будь-який сеанс, квитки на автобус/поїзд. Майже за пів ціни”, – запропонував він.

Павло із Херсона конкретної ціни не виставив

На виплату купують пиво
Користувач TikTok instadvokat розповів про схему купівлі пива на “тисячу Зеленського за вакцинацію”. Нагадаємо: за встановленими правилами, купувати їжу та напої на виплату не можна.

“Людина зайшла до кінотеатру і зі своєї картки єПідтримка за 60 грн купила собі 2 баночки відмінного українського пива. І для цього необов’язково дивитися фільм – ви можете просто зайти на бар, купити пива і вийти”, – розкрив суть схеми він.

Користувач TikTok розповів про схему купівлі пива на "тисячу Зеленського за вакцинацію"

Втім, у коментарях засумнівалися в реальності цього. Багато користувачів соцмережі зазначають, що через інший код МСС (код виду торгової точки) неможливо купити не лише алкоголь, а й попкорн.

“Вчора був у кіно, не можна було купити попкорн”. “Сам працюю на барі у кінотеатрі. Воно так не працює”, – кажуть вони.

Користувачі TikTok висловили сумніви щодо можливості купити на виплату пиво

Проте є й ті, хто стверджує, що подібне не лише можливе, але вони й самі так роблять. Проте жодних доказів, як завжди, ніхто не надає.

Ті, хто стверджує, що це можливо, жодних доказів не надають

За “тисячу Зеленського за вакцинацію” пропонують 200 грн
У Харкові пропонують обміняти виплату на 200 грн. Про це повідомив Telegram-канал Харків 1654 року.

“Заробіток для тих, хто вакцинований двічі та хоче обміняти “1000 Зеленського” на реальні 200 грн. Працюємо по всій Україні”, – обіцяють “ділки”.

У Харкові пропонують обміняти виплату на 200 грн

Кіберполіція стежитиме за діями українців із “1000 грн за вакцинацію”
Кіберполіція відстежуватиме підозрілі ситуації, пов’язані з виплатою “тисячі Зеленського за вакцинацію”. Це робитиметься з метою запобігання шахрайству.

Про це у своєму Telegram повідомив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров. При цьому він нагадав: перевести виплату у готівку неможливо. А отримати її можна виключно у застосунку Дія.

“Зняти виплату готівкою буде неможливо. Програма єПідтримка реалізується лише у застосунку Дія. Тому не ведіться на шахраїв. Кіберполіція уважно відстежуватиме всі підозрілі ситуації та виплати”, – наголосив міністр.

Джерело.