facebook

Про ринок праці в Україні наразі можна почути протилежні тези. Лунають повідомлення про зростання безробіття вдвічі порівняно з 2021 роком. Водночас роботодавці скаржаться на гострий дефіцит робочих рук.

Хто диктує правила на ринку праці у 2024 році

“З одного боку, кількість вакансій зростає, з іншого — кількість кандидатів в пошуку роботи також чимала. Але за рахунок того, що роботодавці хочуть те, чого на ринку немає, а кандидати не згодні на ці пропозиції, виникає “робочий колапс”, — пояснює ситуацію Катерина Скібська, генеральний директор рекрутингової компанії DOPOMOGA Ukraine.

Як інформує “TPG”, тобто, за спостереженнями співрозмовниці, роботодавці продовжують шукати працівників за 15 тис. грн “3 в 1” й вимагають від них військові документи, певні знання та навички, досвід роботи, відповідність віковому цензу та високу мотивацію. До того збільшилася кількість пропозицій з неофіційним оформленням і зарплатою та ненормованим робочим днем.

Скібська підкреслює, що кандидати не готові працювати за зарплати нижче прожиткового мінімуму в обмежених умовах, а ставлять на перше місце безпеку, лояльність, гібридний графік та достойний дохід.

“Більшість роботодавців не може укомплектувати штати компаній чи проєктів, а більшість кандидатів не бажає повертатися на повний графік роботи. Тим часом, наші громадяни продовжують покидати країну”, — додає Олена Журочкина, HR-експертка. — “Тобто, ризиків багато і у роботодавців, і у кандидатів, тому 2024 рік буде дуже непростим для обох сторін ринку праці”.

За спостереженнями Журочкіної, майже у всіх галузях стан ринку змістився в бік кандидата, тоді як більшість роботодавців не готові це визнати відкрито та відверто. Але протягом 2024 року тенденція буде тільки посилюватись.

“Ринок праці став дуже нерівномірним. В окремих професійних сферах дуже важко знайти роботу, а щоб закрити деякі вакансії — не знайти фахівців. Причина полягає в невідповідності навичок і вимог, а також рівня зарплат. Пошукачі бажають заробляти більше, ніж дозволяють собі витратити на це роботодавці. Найбільше це видно в вакансіях, де є професійні вимоги щодо знання іноземної мови і досвіду роботи”, — узагальнює Наталія Слинько, керівник напряму рекрутингу та Executive Search GRC.

Слинько очікує, що у 2024 році тиск на ринку праці буде підсилюватись: знайти не те що професійного маркетолога, а навіть простого бухгалтера стає викликом.

“У 2023 році кількість вакансій росла щомісяця, а кількість кандидатів ставала все меншою. Цей тренд у 2024 році посилиться”, — впевнений Максим Розгон, керівний партнер консалтингової компанії Osoba. — “Основним запитом від держави та бізнесу будуть люди — вмотивовані та кваліфіковані. Тому пошук та утримання талантів стане самим великим викликом цього року”.

На думку Тетяни Пашкіної, HR-експертки, в Україні ринок роботодавця скінчився влітку 2022 року. І хоча десь можуть залишатися певні острівці, загалом в країні панує ринок кандидата.

“У 2024 році у нас не стане істотно більше кандидатів. Більшість тих, хто перебуває за кордоном, чекатиме на закінчення війни. Тому ріст кількості вакансій буде посилювати конкуренцію серед роботодавців. Відповідно їм доведеться або розпрощатися з ейджизмом та сексизмом, або потерпати від нестачі працівників”, — продовжує Тетяна Пашкіна.

Як на ринку праці зростає роль сфери оборони

Вагомим гравцем на ринку праці у 2024 році стає армія.

“Наразі велика кількість вакансій ЗСУ розміщена на сайтах пошуку роботи, соцмережах і ця компанія рекрутингу тільки набирає оберти. ЗСУ пропонує конкурентоспроможну зарплату по вакансіях в регіонах, наприклад, для водіїв, діловодів, операторів, механіків, на які можуть претендувати у тому числі і цивільні кандидати. У 2024 році армія буде основним гравцем на ринку праці”, — прогнозує Катерина Скібська.

За оцінками Скібської, зараз на різних майданчиках розміщено 1847 вакансій в Збройних силах. Наприклад, водію за контрактом в ЗСУ пропонують гарантоване грошове забезпечення 25-120 тис. грн, бойовому медику — 20-60 тис. грн, техніку взводу безпілотних авіаційних комплексів — 50-120 тис. грн, начальнику складу — 22-50 тис. грн в залежності від місця служби.

Також за словами Олени Журочкіної, у 2024 році активно забиратиме кадри з ринку праці воєнна промисловість: машинобудування, виробництво дронів, снарядів тощо.

Кого найбільш шукають роботодавці

За словами Катерини Скібської, у цивільному рекрутингу відчувається найбільша потреба у спеціалістах сфери продаж, обслуговування, медицини, водіях, аграріях, трактористах. Попит на останніх, вочевидь, пов’язаний з тим, що значна частка чоловіків зараз служить.

На думку Олени Журочкиної, у 2024 році найбільше потребуватимуть кадрів наступні галузі:

переробка зернових і виробництво продуктів харчування, куди зараз йдуть гранти;

логістичні, складські, розподільчі центри, які активно будуються;

всі галузі, що мають експортний потенціал; навчання, перекваліфікація, центри підготовки;

торгівля та ресторани, де зараз створюються нові франшизи;

персонал для ритейлу та менеджери з продажу, які потрібні багатьом бізнесам.

“Маємо стабільно-високий запит на професії в діджитал-маркетингу — від СМО до SMM. І якщо кандидати на ТОП-вакансії ще можуть розглядати різні форми компенсації (меншу частку фіксованої винагороди, відсоток з продажів, річний бонус тощо), то лінійні працівники часто більш категоричні і не йдуть на поступки в умовах праці. Бо вони часто працюють на глобальних ринках і мають можливості вибору роботодавця не тільки з України”, — продовжує Максим Розгон.

За оцінкою Домініки Іванової-Бекар, власниці HR-агенції, вага та дефіцит кандидатів особливо відчувається в наступних сферах:

промисловість;

виробництво;

транспорт;

логістика;

ритейл;

медицина (сімейні лікарі, вузькопрофільні лікарі, фармацевти).

“Чи не єдина галузь де наразі панує роботодавець – ІТ. Цьому посприяла не тільки війна в Україні, а й глобальна рецесія на світовому ринку. Оскільки сфера ІТ довгий час була острівцем благополуччя, зміни, які відбулися протягом року, стали досить відчутними для працівників. Це стосується уповільнення росту зарплат, зменшення кількості вакансій, збільшення конкуренції серед кандидатів”, — каже Іванова-Бекар.

IT є трохи не єдиною сферою, де панує ринок роботодавця.

Чи підвищать зарплати у 2024 році

На думку опитаних експертів у 2024 році зарплати в Україні зростатимуть. На думку Домініки Іванової-Бекар в середньому підвищення складе 10-15%, що відповідає зростанню вартості життя, збільшенню рівня інфляції тощо.

“Чим більший попит на пошукачів та конкуренція між роботодавцями за кандидатів, тим швидше ростуть зарплати. В минулому році зарплата у вакансіях оновлювалася кілька разів. Тому і у 2024 році істотне зростання зарплат матиме місце там, де конкуренція та платоспроможність роботодавців буде більшою”, — прогнозує Тетяна Пашкана.

Плюшки всім. Що пропонують родинам співробітників гарні роботодавці

“Наприклад, є великий попит на технологів різноманітних напрямів, радіоінжнерів та фахівців інших інженерних спеціальностей, що пов’язано з розвитком галузі військових дронів. Відповідно, тут спостерігається зростання зарплат більше ніж на 40% порівняно з довоєнним рівнем”, — додає Олена Журочкина.

Максим Розгон також очікує продовження росту зарплат в 2024 році, чому будуть сприяти інфляція і відсутність достатньої кількості кваліфікованих працівників на ринку.

На думку співрозмовника, це передусім стосуватиметься наступних напрямків:

продажі;

логістика;

NGO;

агросектор;

будівництво;

ВПК;

легка промисловість.

Джерело.