facebook

В Україні з’явились нові вимоги до підручників. На закондавчому рівні заборонили використовувати у закладах освіти навчальну літературу, яка містить, зокрема, плагіат, фабриковану та фальсифіковану інформацію.

Такі зміни до закону “Про освіту” ухвалила Верховна Рада. Більшість норм набудуть чинності за півроку, – повідомляє НУШ.

У вівторок, 14 грудня, Верховна Рада внесла зміни до закону “Про освіту”. Депутати у другому читанні проголосували за законопроєкт щодо вдосконалення науково-методичного забезпечення освіти та якості навчальної літератури.

Верховна Рада заборонила використовувати в освіті підручники, посібники та іншу навчальну літературу, у якій є:

-академічний плагіат;

-фальсифікацію;

-фабрикацію;

-твердження, які суперечать закону “Про освіту”;

-ознаки дискримінації, крім випадків, якщо такі матеріали використовуються для ілюстрування чи пояснення явищ дискримінації.

Згідно з ухваленими змінами, навчальну літературу можна використовувати в освітньому процесі лише після усунення всіх проблемних моментів.

Ще після 1 січня 2024 року підручники та посібники матимуть:

-бути обраними вчителями на конкурсі;

-обов’язково пройти апробацію (експертизу).

Ця вимога стосуватиметься усіх підручників – і нових, і тих, що вже раніше видавались. Експертиза навчальної літератури має проводитися на засадах:

прозорості;

доброчесності;

фаховості;

незалежності експертів.

Особам, які мають конфлікт інтересів, заборонено:

брати участь в організації та проведенні конкурсного добору навчальної літератури;

входити до складу органів (комісій), рішення яких впливають на результати конкурсного добору;

здійснювати експертизи навчальної літератури.

Щодо відповідальності за “зелене світло” навчальній літератури з порушенням норм закону, то вона передбачена. Але подробиць у законопроєкті немає.

“Експерти несуть відповідальність за доброчесність та якість їхніх експертних висновків у порядку, встановленому законодавством та угодами, укладеними з ними центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки”, – йдеться у тексті законопроєкту.

Також зазначається, що забороняється “протиправний тиск на осіб, які здійснюють експертизу навчальної літератури, втручання в їхню експертну діяльність”. За такії дії має бути “відповідальність, встановлена законом”.

Експертні висновки та рішення щодо навчальної літератури будуть оприлюднювати на сайті МОН або установи, яку відомство уповноважить для організації експертизи – зараз це Інститут модернізації змісту освіти (ІМЗО).

Більшість норм закону стануть чинними за півроку після того, як закон буде підписаний президентом та опублікований.

Джерело.