facebook

“Такого не чекав ніхто в Україні, мобілізація охопить осіб, які розраховували на відстрочку”: їх призвуть прямо в листопаді

Призов по загальній мобілізації та воєнний стан в Україні тривають з 24 лютого 2022 року. Військовозобов’язаними вважаються всі чоловіки від 18 до 60 років, і мобілізувати можуть будь-кого з них, якщо вони не мають права на відстрочку. З часів Радянського союзу залишилася звичка згадувати про «білий квиток», коли йдеться про відстрочку. Проте, насправді білий квиток ― це не захист від усіх повісток і мобілізації.

Як інформує “НВ”, в Україні продовжують використовувати термін «білий квиток», який залишився із часів існування СРСР. Колись це було військове посвідчення чоловіків, яких відправляли в тилове ополчення а не на фронт. Коли військові квитки були червоного кольору, такий був білого ― від цього і назва. Проте з часом в СРСР білий квиток став означати документ, який давав відстрочку від строкової служби в армії.

Насправді, в Україні не існувало й не існує ніяких білих квитків, а не всі люди знають, що порядок визначення придатності до військової служби відрізняється в мирний і воєнний час. В Україні найбільш близьке поняття до білого квитка ― ступінь придатності до служби, і те, що зараз називають «білий квиток» насправді не виконує тих функцій, які приписували в Радянському союзі ― не дає відстрочку від мобілізації.

Які ступені придатності до військової служби є в Україні

В Україні існує кілька категорій придатності, які визначаються після проходження військово-лікарської комісії при територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки або в цивільних медзакладах, якщо реформа вже почала діяти.

Ступені придатності до військової служби відрізняються в мирний час від сьогодення, коли діє воєнний стан. Це все визначається у Положенні про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України і Розкладі хвороб, станів та фізичних вад. Лікарям складено чіткі інструкції щодо застосування статей Розкладу хвороб і Таблиць додаткових вимог до стану здоров’я.

За результатами проходження ВЛК лікар виносить одну з таких постанов:

1) придатний до військової служби;

2) тимчасово непридатний до військової служби, потребує лікування (де) та орієнтовний строк лікування;

3) потребує направлення на додаткове медичне обстеження та проведення повторного медичного огляду (із зазначенням дати проведення медичного огляду);

4) непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час;

5) непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку.

У разі постанови ВЛК про обмежену придатність, лікарі мають вказати, до яких видів служби придатний такий військовозобов’язаний, де він служити не може взагалі.

Білий квиток ― чи можуть мобілізувати в Україні

Білий квиток в Україні відповідає статусу «обмежено придатний до військової служби, непридатний до військової служби в мирний час» та «непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку». Непридатність до військової служби з виключенням означає наявність як мінімум одної дуже складної хвороби із порушенням функцій організму, яка не піддається лікуванню, тому таких постанов в Україні набагато менше, ніж про обмежену придатність.

Рішення про тимчасову непридатність приймається на термін лікування, проте, не більше, ніж на рік. Через рік приймається остаточне рішення щодо придатності чи повної непридатності з виключенням з обліку.

Допризовники, у яких під час ВЛК виявлені невиліковні захворювання або фізичні недоліки (вади), які тягнуть за собою порушення функцій та не піддаються лікуванню, визнаються непридатними до військової служби. Рішення про тимчасову непридатність та потребу в лікуванні в цьому випадку не приймається.

Непридатні в мирний час є обмежено придатними під час воєнного стану, тому з 24 лютого 2022 року білий квиток не означає відстрочку від мобілізації ― такі чоловіки не можуть служити в морській піхоті, десантних військах, брати штурмом позиції ворона на передовій.

Такі чоловіки можуть служити у тилових підрозділах, починаючи від військ забезпечення, закінчуючи територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки.

Білий квиток ― де служать такі чоловіки

У Положенні про військово-лікарську експертизу у Збройних Силах України вказано, що чоловіки обмежено придатні до військової служби, непридатні до військової служби в мирний час, обмежено придатні у воєнний час можуть бути направлені на таку службу:

до частин забезпечення;

до ТЦК, установ, організацій;

до навчальних закладів.

Правила виїзду за кордон регулює закон № 57. За кордон дозволяється виїжджати лише не військовозобов’язаним чоловікам, або чоловікам до 18 та після 60 років. Існують кілька винятків для виїзду за кордон чоловікам від 18 до 60 років ― вони стосуються осіб з інвалідністю та чоловікам, які за сімейними обставинами можуть перетнути кордон.

Непридатність до служби в мирний час і обмежена придатність у воєнний не дають права на виїзд за кордон під час воєнного стану.

Військовозобов’язані чоловіки, визнані обмежено придатними, або непридатними до військової служби в мирний час, обмежено придатними у воєнний час можуть виїжджати за межі України лише у разі, якщо мають інші підстави, які дають право на перетин кордону

Джерело.