facebook

З 1 жовтня 2023 року жінки деяких професій повинні обов’язково стати на військовий облік. Йдеться про медиків. Втім військовий облік жінок це не новинка, адже вони завжди були військовозобов’язаними. Але тепер за ігнорування обліку жінки платитимуть такий самий штраф, як чоловіки.

Також на облік у ТЦК можуть стати жінки будь-яких інших професій – поки що лише добровільно. Ми докладніше розповіли, що означає військовий облік для жінок, чи таких українок мобілізуватимуть і випускатимуть з України, пише УНІАН.

 

Військовий облік для жінок з 1 жовтня – хто зобов’язаний з’явитися в ТЦК Як встати на військовий облік жінкам Чи повинні вставати на військовий облік всі жінки Військовий облік для вагітних і матерів Чи будуть мобілізувати жінок після постановки на облік Чи випускатимуть жінок-медиків за кордон Військовий облік для жінок з 1 жовтня – хто зобов’язаний з’явитися в ТЦК

 

З 1 жовтня на військовий облік будуть зобов’язані встати всі жінки-медики, тобто лікарі, медсестри, стоматологи, акушерки, фармацевти, віком від 18 до 60 років. Спеціальність враховується і за дипломом, і за фактичним місцем роботи. Військовий облік жінок 2023 регулюється указом Міністерства оборони України № 35.

 

Після постановки на військовий облік військовозобов’язані жінки мають такі самі обов’язки, як чоловіки.

 

Вони повинні:

проходити підготовку до служби; повідомляти у військкомат про важливі зміни в житті – зміна сімейного статусу, місця проживання або реєстрації, отримання інвалідності або статусу внутрішнього переселенця; повідомляти в ТЦК про працевлаштування.

 

Медики, які не стануть на облік, сплачуватимуть штраф. Зокрема, студенткам медичних вишів дається 1 місяць, щоб прибути до ТЦК, а у разі неявки вони отримають штраф у розмірі від 850 до 1700 гривень. Також штрафи передбачені для роботодавців, у яких працюють невраховані військовозобов’язані жінки.

 

Як встати на військовий облік жінкам

 

Постанова Кабінету Міністрів України №1487 регулює, як стати на облік жінкам-медикам. В Україні військовозобов’язані жінки стають на облік ще під час навчання у вищому навчальному закладі. За 2 місяці до закінчення навчання виші надають список випускників та випускниць у ТЦК. А протягом 1 місяця після закінчення навчання медики мають самі з’явитися до військкомату.

 

Також з 1 жовтня до ТЦК мають самі з’явитися всі жінки-медики, які досі не перебувають на військовому обліку.

 

При собі потрібно мати пакет документів:

 

заява про взяття на облік; паспорт або ID-карта; ідентифікаційний номер; документ про отримання спеціальності / професії; довідка по роботі із зазначенням спеціальності, за якою жінка працює; свідоцтво про народження дітей/документ про опіку; свідоцтво про одруження; фотографії 3х4.

 

Після цього на військовозобов’язану заводиться особиста справа і її направляють на медогляд.

 

Чи повинні вставати на військовий облік всі жінки

 

У Законі України позначені спеціальності, споріднені військовим. До них відносяться більшість професій – від водіїв і електриків до рестораторів. Жінки з цими спеціальностями можуть стати на облік добровільно.

 

Військовий облік для вагітних і матерів

 

Вагітні жінки-медики і мами малолітніх дітей також зобов’язані з’явитися до військкомату, як і всі працівниці медичних спеціальностей. Однак вагітні жінки відразу визнаються непридатними до служби за станом здоров’я не залежно від терміну.

 

А медики-матері будуть визнані непридатними до призову, якщо виховують дітей самостійно, мають 3 і більше неповнолітніх дітей або виховують дитину з інвалідністю, а також якщо їхній чоловік служить в ЗСУ.

 

Чи будуть мобілізувати жінок після постановки на облік

 

Постановка на військовий облік не означає, що жінку покличуть на фронт. Заступник Міністра оборони України Ганна Маляр стверджує, що мобілізація жінок в Україні не проводилася і не планується, в ній немає необхідності. Жінки, які зараз служать у ЗСУ, є добровольцями. Медиків не можуть мобілізувати без згоди.

 

Чи випускатимуть жінок-медиків за кордон

 

За законом України військовозобов’язані жінки повинні мати таке саме обмеження на виїзд, як і чоловіки, оскільки законодавство не розрізняє стать призовників.

 

Однак адвокат Марина Бекало в коментарі для ТСН пояснила, що виїзд за кордон військовозобов’язаних жінок на даний момент не обмежений. За словами адвоката, наразі прикордонники не мають доступу до інформації про військовий облік жінок. При перетині кордону жінки не зобов’язані надавати жодних документів, окрім паспорта.

 

Анна Маляр раніше також обіцяла, що жодних обмежень щодо виїзду за кордон для жінок не планується. Поки невідомо, чи буде заборона на виїзд за кордон для медиків запроваджена в майбутньому.