facebook

Неочікуваний поворот: чому раптом почав обвалюватись долар і чого чекати далі

Якщо ще тиждень тому більшість аналітиків одноголосно прогнозували долар в межах 38,00-38,50 гривень до кінця серпня, то зараз спостерігається досить дивна ситуація. Про це пишуть на порталі “Курс України”.

Через посилення перевірок у Києві минулого тижня оптовий валютообмін був майже паралізований. До перевірок підключились Нацполіція, СБУ, БЕБ а також виїзні бригади Нацбанку. Лише кілька оптовиків залишилися торгувати на свій страх та ризик, і тільки в них можна було купити велику суму доларів чи євро. Тому виник суттєвий перекіс між попитом та пропозицією, тож долар піднявся до 38,60-38,65 грн.

Проте такий курс протримався лише протягом одного дня. І вже 25 серпня ціни почали знижуватись. Вранці 26 серпня оптові суми долару продавали по 38,45 грн, а вже в обід з’явились пропозиції по 38,10 грн. У результаті за три дні долар подешевшав на 50-55 копійок.

Чому долар подешевшав
На здешевлення долару і нормалізацію ситуації на готівковому валютному ринку вплинули кілька факторів одночасно.

Перший пов’язаний із внесенням платежів за банківськими кредитами та кредитними картками у зв’язку із закінченням місяця. Курс 38,40-38,50 грн. виявився на руку для продавців валюти. Тому багато хто активізувався, щоб скористатись вдалим збігом обставин. Через це відбувся перекіс у бік пропозиції валюти. Проте звужений валютний ринок зіграв злий жарт з продавцями, які були змушені знижувати ціну.

Другий фактор полягає в наступному. Через несподіваний стрибок курсу з’явився інтерес до конвертаційних депозитів, що передбачають внесення до кас банків гривні з метою відкриття депозиту у валюті за курсом нижче ринкового. Великий попит на цю послугу спровокував підвищення курсу конвертації банками:

Sense Bank підняв його з 37,00 до 37,40 грн;
Таскомбанк – з 37,20 до 37,40 грн.

Тому конвертаційні депозити збили ажіотаж та відтягли частину гривні з готівкового валютного ринку.

Третій фактор – відкриття оптових валютообмінних пунктів у Києві після деякої паузи, що також зіграло на зміцнення гривні. Поступово діючих точок стає більше. Як розповів порталу “Курс України” співробітник одного з оптових обмінних пунктів, перевірки переміщуються зі столиці до регіонів. Тому ситуація у Києві покращується, стає “легше дихати”.

Що стосується ситуації на міжбанківському валютному ринку, на минулому тижні спостерігалось підвищення інтересу до купівлі безготівкового долара. НБУ наростив обсяг валютних інтервенцій до 590,15 млн. доларів. Водночас новини із зернового ринку, згідно з якими кораблі із зерном почали виходити з українських портів, вказують на те, що незабаром на міжбанку підвищиться пропозиція валюти від експортерів.

Що буде з доларом далі
На думку аналітиків порталу “Курс України”, долар цього тижня утримається в межах 38,00-38,50 гривень. Є припущення, що на короткий час у столиці може з’явитися курс продажу 37,90-37,95. Але за таких обставин котирування знову підуть вгору через зростання попиту.

Надалі ситуація залежатиме від рішень Нацбанку. У вересні відбудеться наступне засідання Правління НБУ з монетарної політики, на якому очікується чергове зниження облікової ставки. Саме після цього буде зрозуміло, наскільки подорожчає долар.

Джерело.