facebook

Виїзд за кордон по-новому: що хочуть змінити та яке нововведення додати

Деякі категорії чоловіків мають змогу виїхати за кордон через систему «ШЛЯХ». Але зробити це можна лише з волонтерською чи гуманітарною місіями.

Втім, як показала практика, певна кількість громадян використала цю систему, фактично, для втечі. Адже їм було дозволено виїзд при умові повернення в Україну. Та все ж деякі громадяни порушили всі допустимі строки перебування за кордоном і поки не повернулись на Батьківщину. Міністр Сергій Деркач називає цифру в 19 тисяч чоловіків, які втекли.

Саму систему «ШЛЯХ» започатковували для виїзду за кордон перевізників. Задум полягав у максимально швидкому отриманні дозволів, щоб була змога оперативно доставляти вантажі з Європи в Україну.

Коли почалась війна, фактично, у кожного перевізника вже був зареєстрований особистий кабінет, де вони вказували про виїзд за кордон водіїв. Втім, враховуючи мобілізацію в Україні, остаточне рішення все ж ухвалюється прикордонниками.

З волонтерами ситуація схожа. Постало питання, як зробити так, щоб благодійні фонди, організації та волонтери мали змогу оперативно ввозити необхідні речі з-за кордону. Тому було ухвалено рішення додати їх в систему «ШЛЯХ». Парламентарі оперативно внесли законодавчі зміни й тепер обласні військові адміністрації та Мінінфраструктури мають змогу вносити в систему осіб, яким дозволено виїхати за кордон з гуманітарною метою.

Таким чином, перевізникам дозволено бути за кордоном до 60 днів, а волонтерам — до 30 днів. Важливе уточнення, це загальна кількість днів. Адже бувають випадки, коли перевізник чи волонтер за один раз не мають змоги фізично привезти значний об’єм допомоги. Відповідно, їм потрібно два, а то і більше разів виїжджати.

Та все ж, як показала практика, виникають зловживання зі сторони окремих недобросовісних людей. Вже зафіксовано факти, коли військовозобов’язані покидали межі країни не з волонтерською метою, а з бажанням відпочити.

Тому, як пояснив Міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України Сергій Деркач, систему будуть вдосконалювати. Над змінами вже працюють, тому нововведення будуть найближчим часом.

Найперша недосконалість, яку хочуть усунути — це механізм відмови ще на етапі подання заяв. Наразі спільних критеріїв, які б говорили, яким чином відмовляти тому чи іншому волонтерові в поїздці, немає. Формально включити в систему «ШЛЯХ» можна будь-якого волонтера, який подав заяву та обґрунтування необхідності виїхати за кордон за гуманітарною допомогою. Але міністр уточнив, що зараз вже не приймають заяви від фізосіб, а тільки від благодійних фондів з досвідом роботи. Обґрунтуванням повинен служити лист від набувача цієї допомоги.

«Після такого листа організація зазвичай має поставити на баланс, отримати та задокументувати те, що вони отримали. Якщо вони цього не зроблять, до них так само можуть прийти правоохоронні органи — не тільки до волонтерів, але й до набувачів цієї гуманітарної допомоги», — зазначив міністр.

Але ситуація з контролем в обласних військових адміністраціях зовсім інша. Інший контроль навіть у прикордонників.

Тому, за словами міністра, нововведення, які наразі розглядають, будуть стосуватися єдиних критеріїв для виїзду за кордон. Тобто, вони матимуть конкретику, кому можна дозволити виїзд, а кому — ні.

Джерело.