Декретна відпустка по-новому: які зміни готують у Верховній Раді для українських жінок
В Україні жінкам надається обов’язкова оплачувана декретна відпустка – відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами. Початок та завершення її визначені законодавством та обліковуються від дати пологів.
У Верховній Раді розглядається можливість надання декретної відпустки за новими правилами, що передбачаються в зареєстрованому на початку травня 2023 року законопроекті № 9271.
Як надається декретна відпустка зараз
Зараз українки мають право на 126 календарних днів декретної відпустки. Із цього періоду 70 днів надається до пологів і 56 днів – після пологів. У разі, якщо народжується двійня або більше дітей, або якщо в жінки під час пологів виникають ускладнення, декретна відпустка збільшується до 140 днів.
Крім цього, жінки, що належать до 1-3 категорії осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, отримують 90 днів відпустки до пологів.
Які зміни пропонують депутати
Нардепи пропонують надати працюючим жінкам право самостійно планувати свою строки декретної відпустки, зважаючи на медичний стан та самопочуття.
А саме, період, який дається до пологів, вагітні жінки зможуть переносити на період після пологів – частково або повністю. Тим самим можна збільшити час на декретну відпустку після народження дитини. При цьому загальна тривалість відпустки, передбачена законодавством, не змінюватиметься.
Передбачається, що нововведення сприятиме врахуванню інтересів жінок, які мають бажання працювати під час вагітності. Після народження дитини вони матимуть більше часу для відновлення.