facebook

Світові ціни на каву побили 10-річний рекорд. Через це вона здорожчає і в продажу в роздробі. За прогнозами експертів, очікувати на підвищення вартості чашки кави варто вже найближчими днями.

“Станом на середину листопада, ціна кави на біржі злетіла до максимальної за останні 10 років позначки. Причинами ринок назвав небувалі заморозки на кавових плантаціях у Бразилії, а також багаторазово здорожчалу логістику”, – йдеться в матеріалі UBR.ua.

Там зазначають: у зв’язку з цим, ціни на свою продукцію підняли й інші країни. Адже дефіцит бразильської кави викликав ажіотаж на їхній продукт.

Доставка здорожчала у 9 разів

За 2020-2021 роки вартість міжнародної доставки різко злетіла. За словами директора компанії Foundation Cofee Roasters Тимура Козонова, вона здорожчала в 9 разів

“Якщо раніше ціна за контейнер складала 2 тис. доларів, то зараз – 18 тисяч. Це призводить до сильного подорожчання продукту поверх злетілої біржової ціни”, – зазначив він.

За підвищенням цін можуть стояти спекулянти

За словами Козонова, зібраний цього року врожай кави в Бразилії є більшим за середній. Тому кліматична ситуація у регіоні якщо й зіпсує плоди, то, швидше за все, вже наступного року.

Проте він стверджує: значно вплинути на ситуацію з підвищенням цін це не зможе. При цьому ціна практично не зміниться навіть у лютому – коли азіатські країни почнуть давати інформацію про фактичні збори врожаю.

Причиною цього – біржа. Саме вона є індексом між попитом та пропозицією. І доки є попит – ціна триматиметься.

Це, на думку експертів, може бути спричинено спекуляціями. Адже на ринку є достатня кількість альтернативних Бразилії країн-виробників кави. Отже, орієнтуватися тільки на цю країну немає сенсу і ціни на торгах мали б опуститися. Втім, конкретних доказів штучного підвищення цін ні в кого немає.

Кав’ярні підвищуватимуть ціни

Козонов прогнозує, що кав’ярні почнуть підвищувати ціни вже у листопаді-січні. Втім, за його словами, здорожчає “чашка” незначно.

Проте подорожчання точно не уникнути. Адже на ціну напою, крім самої кави, впливають також інші фактори, які постійно дорожчають:

газ;

вода;

електрика;

стаканчики;

цукор;

продукти тощо.

“Зелена кава зросла в ціні більш ніж у два рази, але в собівартість обсмаженої її включені також зарплати, податки, амортизація, комунальні витрати, прибуток тощо. Тобто обсмажена кава подорожчає на 15-30%. Так само справи і з чашкою”, – резюмував Козонов.

 

Джерело.