facebook

Російські атаки на критичну інфраструктуру України вже призводять до зростання цін на “широкий спектр товарів та послуг”. Проте листопадова інфляція в країні все одно виявилася нижчою, ніж очікували у жовтневих прогнозах.

Як інформує “OBOZREVATEL”, про це повідомив Національний банк України (НБУ).

Так, дефіцит електроенергії не лише підвищує витрати підприємств, а й впливає на кількість вироблених товарів, попит на які при цьому не знизився.

А чим менша пропозиція і вищий попит, тим сильніше зростають ціни. Відключення світла б’ють по різних секторах економіки – від металургії до харчової промисловості, тваринництва та сфери послуг, зазначили в НБУ.

“В останні місяці суттєво зросли витрати підприємств на підтримку безперебійної роботи в умовах періодичних відключень електроенергії.

До того ж її дефіцит призводить до скорочення виробництва і, відповідно, пропозиції товарів”, – пояснили в регуляторі.

При цьому попит на пальне в країні зростає. І це створює додатковий тиск на вартість енергоносіїв.

“Всі ці фактори спричиняють подорожчання широкого спектру товарів і послуг, а за окремими позиціями – суттєве зростання цін.

Незважаючи на це, загальна динаміка інфляції залишається контрольованою і навіть дещо нижчою за траєкторію жовтневого макроекономічного прогнозу НБУ”, – вказали в Нацбанку.

Втім регулятор чекає уповільнення зростання цін. Воно, за прогнозами, можливе вже 2023 року.

“Цьому насамперед має сприяти зниження ризиків безпеки завдяки успішним діям ЗСУ.

Звільнення окупованих територій, налагодження на них виробництва та логістики, а також розширення можливостей морської логістики вплинуть на приборкання інфляційних процесів”, – вважають у НБУ.

Джерело.