Завданням удару українськими безпілотниками по двох базах ВПС Росії більш ніж за 500 км від російського кордону Україна не просто завдала значної шкоди щонайменше двом бомбардувальникам.
Це також стало сигналом про те, що Київ тепер має технологічні засоби, щоб вдарити по Москві, що розташована за 400 км від України.
Про це пише Оглядач з посиланням на Forbes. Генерал австралійської армії Мік Раян зазначив, що це зовсім не означає, що Україна має намір напасти на Москву.
“Насправді є вагомі причини, через які Київ утримується від нападу на Москву. Але можливість завдання удару по місту “викличе кілька безсонних ночей у столиці”, – написав Раян.
Напад на Москву стане серйозною ескалацією багатомісячної кампанії глибоких ударів України, які досі були зосереджені на авіабазах, мостах та об’єктах матеріально-технічного постачання, багато з яких розміщені на тимчасово окупованій російськими військами українській території, а деякі розташовані в Росії недалеко від кордону.
Але атака на російську столицю була б чесною грою. Зрештою, російські війська бомбили Київ, а також інші українські міста, оскільки Росія розширила свою війну проти України, починаючи з кінця лютого.
Росія відповіла на ранкові удари в понеділок по базах російських бомбардувальників у Дягілєві та Енгельсі, завдавши потужного нальоту за участю не менше 14 бомбардувальників Ту-95, що несуть крилаті ракети великої дальності. Удари припали на вузли зв’язку, енергетичні об’єкти та на військові частини України.
Україна також має кілька способів завдання ударів. Найпростішим, але найризиковішим з них є диверсія. Українські диверсанти ще в жовтні проїхали вглиб Росії, щоб підірвати ударний вертоліт ВПС Росії на землі військового аеродрому. За даними The New York Times, у понеділок українські спецназівці також перебували в Росії, допомагаючи керувати ударами безпілотників.
Альтернативою диверсії є удар безпілотника. Удари принаймні частково були проведені українськими Ту-141 — реактивними розвідувальними безпілотниками, які востаннє літали в радянських ВПС у 1970-х та 80-х роках. Українські ВПС, ймовірно, замінили камери безпілотників на вибухівку і запрограмували свої інерційні навігаційні системи так, щоб вони врізалися в землю в Дягілєві та Енгельсі.
Незрозуміло, скільки Ту-141 та подібних до Ту-143 залишилося у ВПС України. Але немає жодних технічних причин, через які Київ не міг би націлити їх на Москву. Дрони можуть літати на відстань до 1000 км.
Експерти сумніваються, що російська система ППО легко зіб’є безпілотники. Неодноразові українські атаки, зокрема разючий глибокий удар українських ударних гелікоптерів по нафтобазі в російському Бєлгороді у квітні, довели як неадекватність російської ППО, так і здатність українських військових знаходити шляхи через цю оборону.
Але головна причина, через яку українці можуть не завдати удару по Москві, полягає в тому, що нальоти на населені пункти можуть поставити під загрозу мирних жителів. Насправді коли справа доходить до російських нальотів на українські міста – весь сенс у тому, щоб вбивати, калічити, витісняти та залякувати мирних жителів.
Росія прагне тероризувати українське населення, аби підірвати підтримку воєнних дій. Але історія знову і знову доводить, що нальоти на міста зазвичай посилюють опір цивільного населення, а не послаблюють його.
Нагадаємо, вранці 5 грудня з’явилася інформація, що невідомий дрон атакував аеродром “Енгельс”, куди агресор стягнув свою стратегічну авіацію. Вибухом нібито пошкоджено два бомбардувальники-ракетоносці Ту-95, двоє людей поранено. Офіційна російська влада інцидент не підтверджувала.