facebook

В Україні після ухвалення законопроєкту №5600 (наразі ухвалено у першому читанні) приблизно на 2 грн може подорожчати літр пива міцністю 8%. Тоді як ціни на лікеро-горілчану продукцію можуть збільшитися приблизно на 2,1 грн за літр через підвищення акцизу на 5%.

Це випливає із опублікованих на сайті Ради пропозицій. Змінять сам підхід до розрахунку акцизу.

Зараз, незалежно від міцності пива, потрібно платити 2,78 грн за літр. За новими правилами сума варіюватиметься:

для пива з міцністю 4% – 2,39 грн (на 39 копійок менше);

для пива з міцністю 8% – 4,79 (на 2 грн та 1 копійку більше).

Зазначимо, що така індексація податку дозволить компенсувати загальне зростання цін у країні. Також варто враховувати, що чим вищий розмір акцизів на алкогольну та тютюнову продукцію, тим нижчий рівень споживання.

Щоправда, держава також має контролювати тіньовий ринок і не допускати продажу контрафактної продукції в промислових масштабах. Наприклад, за оцінками голови податкового комітету Данила Гетманцева, лише на акцизі на алкогольні напої країна втрачає близько 8 млрд грн.

“За алкоголем – плюс 8 млрд тільки від акцизу. Детінізація має каскадний ефект. Безпосередньо можна лише акциз порахувати, але після детінізації зростають і податки на зарплати, ПДВ, податок на прибуток”, – сказав депутат в інтерв’ю OBOZREVATEL.

Ще одна причина підвищення цін на алкоголь – спроба поліпшити ситуацію з охороною здоров’я в країні. За даними ВООЗ, приблизно кожна п’ята смерть серед осіб віком 15-19 років та кожна четверта смерть вікової групи 20-24 років – від алкоголю.

Збільшення ціни на алкогольні напої визнано однією з державних політик, яка зменшує загальне споживання та пов’язану з цим шкоду. Зростання ціни на алкогольні напої на 10% асоціюється зі зниженням приблизно на 32% від кількості випадків смертей, що відбуваються через вживання алкоголю.

 

Джерело.