facebook

Українців збираються штрафувати за запуск “китайських ліхтариків” – паперових куль, що піднімаються у повітря за допомогою відкритого вогню. Якщо новий закон ухвалять, приватним особам доведеться заплатити за таку розвагу 1530-4590 грн штрафу, а посадовцям – 4590-15300 грн. Справа в тому, що “небесні ліхтарики” є небезпечними для навколишнього середовища.

Санкції передбачені законопроєктом № 6280, який Кабінет міністрів уже зареєстрував у Верховній Раді. Документ забороняє не лише “китайські ліхтарики”, а й запуск у повітря за допомогою відкритого вогню будь-яких інших пристроїв, окрім повітряних суден (повітряних куль).

Штрафи будуть ще вищими, якщо запуск призвів до виникнення пожежі:

4590-15300 грн – для фізичних осіб;

10,7-30,6 тис. грн – для посадових осіб.

Законопроєкт по суті пропонує доповнити Кодекс про адміністративні покарання. При цьому у статті зазначається, що заборона діє у таких зонах:

у межах населених пунктів;

біля лісів, лук, пасовищ та торфовищ;

неподалік від ділянок зі степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю;

біля або на території об’єктів природно-заповідного фонду;

біля об’єктів підвищеної небезпеки.

Якщо не з’явиться додаткове уточнення, під опис забороненої зони потрапить практично будь-яке місце в Україні. Передбачається, що такі заходи допоможуть захистити довкілля.

Навіщо забороняти “небесні ліхтарики”
Траєкторію польоту “повітряних ліхтариків” неможливо передбачити. Ліхтарики можуть відлітати на відстань до 6 км від місця запуску та проводити у повітрі до півгодини.

Відповідно невідомо, де приземлиться такий пристрій. Якщо політ чи місце падіння будуть невдалими, наслідки можуть бути дуже серйозними, наприклад:

якщо гніт не згасне, а поруч із місцем приземлення будуть легкозаймисті речовини, виникне пожежа

дротяний каркас ліхтарика може стати пасткою для диких тварин або птахів, що призведе до їх мук та смерті;

під час польоту ліхтарики становлять небезпеку для повітряного транспорту.

Навіть якщо нічого з перерахованого вище не сталося, “небесні ліхтарики” все одно залишаються шкідливою розвагою. Вони шкодять екології, адже після використання перетворюються на звичайне сміття, розкидане у випадкових (і часто важкодоступних) місцях.

Через це “китайські ліхтарики” вже заборонені у багатьох країнах – Німеччини, Іспанії, Австралії, деяких штатах США, Австрії тощо. У деяких державах навіть запроваджено кримінальну відповідальність за їх запуск. Наприклад, у Бразилії за це можна сісти у в’язницю терміном до 3 років.

Планується, що в Україні складатимуть та розглядатимуть адміністративні протоколи за запуск ліхтариків представники Нацполіції, ДСНС, Держлісагентства та Держекоінспекції. У разі ухвалення закону, вони отримають відповідні повноваження.

Джерело.