facebook

Для виїзду в іншу область військовозобов’язаним потрібен буде дозвіл військкомату

Для виїзду в іншу область військовозобов’язаним потрібен дозвіл військкомату. Про це повідомляє УНІАН.
Так, на сьогодні українське законодавство містить лише низку окремих загальних положень, які хаотично закріплені в кількох законах та підзаконних актах і зводяться до одного основного правила: «Підставою для виїзду призовників, військовозобов’язаних та резервістів за межі місця проживання, з моменту оголошення мобілізації та в воєнний час, є дозвіл керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування таких осіб на військовому обліку».

Водночас процедура отримання згаданого вище дозволу та, що найголовніше, особи, які можуть його отримати в умовах воєнного стану та з моменту оголошення мобілізації, досі в українському законодавстві не окреслено взагалі.

Наразі триває підготовка нормативного акту, який регулюватиме порядок видачі дозволу на виїзд за межі місця проживання (надалі – дозвіл на виїзд) особам призовного віку, військовозобов’язаним та резервістам в умовах воєнного часу. Ключові позиції проекту:

Дозвіл на виїзд видають керівники центрів комплектування таким категоріям громадян України:

  • призовникам, яким надані або які мають право на відстрочку від призову на строкову військову службу, на строк до одного року, але не пізніше від дати закінчення відстрочки;
  • особам призовного віку, за наявності поважних причин (хвороба чи смерть рідних тощо), терміном до 30 діб;
  • військовозобов’язаним та резервістам, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації (повний перелік визначено у статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”), на строк до одного року, за наявності підтверджуючих документів, але не пізніше дати закінчення права на відстрочення;
  • військовозобов’язаним та резервістам, які були заброньовані на період мобілізації та на воєнний час на строк до 30 діб, але не пізніше дати закінчення строку дії посвідчення про відстрочення від призову на військову службу на період мобілізації та на воєнний час чи дати, зазначеної на виписці з наказу Міністерство економіки України про бронювання;
  • в окремих випадках, за рішенням керівника центру комплектування іншим військовозобов’язаним та резервістам за наявності інших поважних причин із поданням ними відповідних документів на строк до 30 діб.

Дозвіл на виїзд не надається громадянам України, які:

  • виключено з військового обліку з причин припинення громадянства України, досягнення граничного віку перебування у запасі, визнання військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку та з інших підстав, повний перелік яких наведено у частині 6 статті 37 Закону України “Про військову облік” обов’язки та військову службу”;
  • вибувають у відрядження та є військовозобов’язаними, які заброньовані на період мобілізації та у воєнний час (за наявності підтверджуючих документів);
  • є призовниками, військовозобов’язаними та резервістами та зняті з військового обліку, у тому числі у зв’язку з відправленням до нового місця проживання.

При цьому, в останньому випадку підставою для виїзду за межі місця проживання таких категорій осіб має бути відмітка про зняття з військового обліку у посвідченні про приписку до призовної дільниці, військовому квитку або тимчасовому посвідченні військовозобов’язаного. Крім того, такі особи мають стати на військовий облік протягом семи діб з дати зняття з військового обліку за попереднім місцем проживання.

Незважаючи на те, що розроблено порядок видачі дозволу на виїзд призовників, резервістів та військовозобов’язаних усуває певну прогалину у правовому регулюванні, все ж таки залишаються питання до деяких його положень, а саме в частині видачі дозволу на виїзд військовозобов’язаним та резервістам в інших окремих випадках, за наявності поважних причин та підтверджуючих документів. «Якщо буквально читати та тлумачити текст запропонованого порядку отримання дозволу на виїзд, можна дійти висновку, що для того, щоб виїхати з будь-якого населеного пункту, в якому зареєстровано місце проживання, військовозобов’язаному, резервісту чи призовнику необхідно отримувати у територіальних центрах комплектації дозвіл на виїзд. Крім того, законом України “Про військовий обов’язок та військову службу” також заборонено у воєнний час призовникам, військовозобов’язаним та резервістам виїжджати з місць проживання без дозволу керівника відповідного районного (міського) центру комплектування. Фактично йдеться про обмеження права на свободу пересування особи, що відповідає положенням статті 8 Закону України «Про правовий режим військового стану».

Очевидно, що передбачити всі причини та випадки, у разі настання яких отримати необхідний дозвіл на виїзд, неможливо.

Проте вимога про надання документів, які підтверджуватимуть поважність таких причин чи підстав, може створювати умови для зловживання з боку керівників центрів комплектування, адже останнє слово у видачі дозволу на виїзд все одно залишатиметься за ними.

Цей порядок запропоновано також до застосування у питаннях оформлення документів для перетину державного кордону, проте поки що невідомо, яким чином його положення відповідатимуть нормам чинних Правил перетину державного кордону, затверджених Кабміном 27 січня 1997 року. Адже у підзаконному акті, який розробляється, не пропонуються до обговорення та подальшої розробки зміни до правил», — зазначає видання.

Джерело.